
Książka "Pozostał po nich ślad..." ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Historyk muzeum Adam Cyra przybliża w niej historię bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, w niemieckim obozie Auschwitz.

Odtwarzacz łączy małe wymiary , super wzornictwo i dużą pojemność z możliwością odtwarzania muzyki, filmów, przeglądania zdjęć i słuchania radia UKF

Geny, które są odpowiedzialne za rozmiar i stopień złożoności naszego mózgu, ewoluowały o wiele szybciej niż odpowiednie geny u nie-człekokształtnych małp i innych ssaków - donosi nowy numer "Cell".

Puszczanie kaczek na wodzie jest zabawą powszechnie znaną. Niełatwo jednak zostać w niej mistrzem i zbliżyć się do rekordu, czyli 38 odbić kamienia od tafli wody. Być może pomogą w tym najnowsze badania naukowe, o których informuje "Nature".

Na pograniczu woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego rozpoczęła się akcja obrączkowania młodych rybołowów. Z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów wynika, że w Polsce od kilku lat populacja lęgowa tych ptaków drapieżnych sukcesywnie maleje - poinformował PAP ornitolog Adam Mrugasiewicz, członek Komitetu Ochrony Orłów.

Mrówki pustynne mają wewnętrzny licznik, który pozwala im oceniać pokonywane odległości na podstawie liczby wykonanych kroków - wskazują niemieckie badania. Te pracowite owady wykorzystują swój wewnętrzny pedometr, by znaleźć powrotną drogę do gniazda z wyprawy po jedzenie.

Chińscy archeolodzy są przekonani, że prehistoryczne artefakty wydobyte przez nich na różnych stanowiskach wzdłuż linii kolejowej Qinghai-Tybet dowodzą działalności człowieka na tych terenach od co najmniej 30 000 lat - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Potrzeba mniej niż 1 sekundy, by laserowy system kontroli jakości nowo wyprodukowanych opon samochodowych przeanalizował powierzchnię opony i wykrył ewentualne uchybienia produkcyjne mogące zagrażać bezpiecznemu użytkowaniu opon, informuje "Optics&Laser Europe".

Lipiec to doskonały czas na podziwianie meteorów. Swoją aktywność rozpoczynają Perseidy, Pegazydy, Aquarydy, Capricornidy, a także inne, słabiej poznane, roje meteorów.

Władze ignorowały żądania robotników i lekceważyły informacje na temat nastrojów wśród mieszkańców miasta w 1956 roku - wynika z referatów naukowców wygłoszonych na konferencji "Poznański Czerwiec 1956. uwarunkowania - przebieg - konsekwencje"

Upodobanie do mięsa i ryb dziedziczymy, natomiast skłonność do słodyczy oraz owoców i warzyw jest prawdopodobnie wynikiem wychowania i przyzwyczajenia - poinformowali naukowcy w internetowej wersji "Journal of Physiology and Behaviour".

Fundusze ekologiczne wspierające inwestycje w ochronie środowiska w Polsce działają bardzo dobrze, niepokojący jest jednak fakt, że od końca lat 90. spada zainteresowanie inwestorów tą dziedziną gospodarki - uważa prof. Tomasz Żylicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Udomowienie psów sprawiło, że w ich DNA zaczęły gromadzić się mutacje, które normalnie byłyby eliminowane w dzikiej populacji. Dzięki nim dużo łatwiej można było kształtować psie rasy - wskazują szwedzko-irlandzkie badania. Informację na ten temat zamieszcza tygodnik "New Scientist".

Chińscy archeolodzy odkryli dowody, że przy budowie słynnego mauzoleum Armii z Terakoty, miejsca spoczynku pierwszego cesarza Chin, który zmarł ponad 2200 lat temu, pracowali także obcokrajowcy - donosi serwis internetowy Guardian UK.

Epson przedstawia EMP-S4, wszechstronny projektor 3LCD przeznaczony do biur i sal wykładowych, który zapewnia większą jasność i ulepszoną jakość obrazu w przystępnej cenie.