Świat nauki (archiwalne artykuły)

Gazele, żyjące na pustyniach Arabii Saudyjskiej, mogą przeżyć długotrwałe susze dzięki zdolności obkurczania serca i wątroby, czyli organów zużywających dużo tlenu - o tych ciekawych obserwacjach arabsko-amerykańskiego zespołu naukowców informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Przedmioty wykonane z brązu, będące starożytną bronią pochodzącą z czasów kultury Dong Son sprzed 2000 lat, odkryto w Wietnamie - donosi serwis internetowy Vietnam News Agency. Odkrycia dokonano w okręgu Van Ban, w prowincji Lao Cai na północy kraju.
Firma BenQ wprowadziła na polski rynek projektor MP770, wyposażony w technologię Senseye oraz BrilliantColor zapewniające lepszą jakość wyświetlanych kolorów przez ich rozdzielenie oraz lepszą jasność obrazu.
Co czwarty Polak ma adres poczty elektronicznej e-mail - wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator. Najczęściej poczta elektroniczna jest używana przez ludzi młodych, mieszkających w dużych miastach i osiągających wysokie dochody.
Naukowcom z Belgii i Francji udało się pozyskać DNA neandertalczyka, który żył 100 tys. lat temu. To najstarsze dotychczas znane ludzkie DNA. Informacja o odkryciu ukazała się w ostatnim "Current Biology".
We wrześniu w kosmos poleci czwarty kosmiczny turysta, 34-letni japoński biznesmen, Daisuke Enomoto.Na Międzynarodową Stację Kosmiczną japoński turysta poleci z Kazachstanu rosyjskim Sojuzem z kolejną załogą stacji - amerykańskim dowódcą Miguelem Lopez-Alegria i rosyjskim inżynierem Michaiłem Tiurynem.
Pięćdziesiąt manuskryptów i starodruków z historycznej biblioteki klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu obejrzeć można na wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach. XV- i XVI-wieczne rękopisy z tej książnicy powstały w świętokrzyskim skryptorium - jednym z najstarszych na ziemiach polskich.
Sztuczne chromosomy, zawierające "terapeutyczny" gen, mogą naprawiać wady genetyczne, będące podłożem poważnych chorób i zaburzeń - wynika z najnowszych japońskich badań, o których informuje tygodnik "New Scientist".Na razie badania dotyczące sztucznych chromosomów prowadzi się głównie na komórkach zwierzęcych, ale naukowcy już zaczynają próby z komórkami ludzkimi.
Dewastowany jest krajobraz wokół klasztoru Shaolin w prowincji Henan, uchodzący za kolebkę wschodniej sztuki walki kung-fu - alarmuje w czwartek agencja Xinhua (Sinhua). Dzieje się tak za sprawą 20 kamieniołomów eksploatowanych w sąsiednich, znanych z piękna i otoczonych legendą górach Songshan (sung-szan).
Archeolodzy odkryli na Wielkim Murze w Qinhuangdao, w prowincji Hebei w północnych Chinach, wyżłobione plansze do gry, używane prawdopodobnie przez żołnierzy ponad 700 lat temu - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Kiedy zrezygnowano z budowy reaktora w Żarnowcu, polscy specjaliści wyjechali za granicę. Od lat 80. nie kształciliśmy nowych. Dziś, kiedy powrót do "atomu" wydaje się być przesądzony, kadry stanowią najpoważniejszy problem. Do 2021 roku
ma ruszyć pierwsza polska elektrownia atomowa. Czy uda się przekonać ludzi, że mogą mieć zaufanie do specjalistów, których jeszcze nie ma?
Powstał nowoczesny przeciwpożarowy system zabezpieczający tunele drogowe. Sieć czujników na podczerwień oraz aktywnych bramek umożliwia wykrycie i zatrzymanie pojazdów stanowiących potencjalne zagrożenie pożarowe zanim wjadą one do wnętrza tunelu - donosi "EuroPhotonics".
Dziwnie ukształtowane twory, obecne w australijskich skałach, mają pochodzenie biologiczne - ustalili naukowcy publikujący w najnowszym "Nature". Tym samym liczące prawie 3,5 mld lat struktury byłyby najstarszym, skamieniałym dowodem życia na Ziemi.
Naukowcy odkryli na terenie północnych Niemiec nowy gatunek karłowatego dinozaura, który w okresie późnej jury zamieszkiwał jedną z wysp na obszarze dzisiejszej Europy. O znalezisku donoszą w nowym numerze tygodnika "Nature".
Statek kosmiczny, który posłuży do wznowienia lotów załogowych na Księżyc, rozpocznie próby eksploatacyjne w 2012 r. a pierwszy lot załogowy odbędzie się w roku 2014 - poinformował w poniedziałek Jeff Hanley z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności