
Międzynarodowy panel ekspertów uznał, że planowana konstrukcja nowego 30-metrowego teleskopu (TMT) może być zrealizowana i że da się w pełni wykorzystać jego możliwości - informuje California Institute of Technology.

Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na miliony dolarów.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych donoszą, że mężczyźni mogą cierpieć na związane z wiekiem pogorszenie jakości genetycznej nasienia. Wyniki badań dowodzą, że podobnie jak kobiety, część mężczyzn, którzy odkładają w czasie moment poczęcia potomstwa, zwiększa ryzyko przekazania niektórych chorób genetycznych swoim dzieciom. Badania publikuje tygodnik "PNAS".

Cztery żubry wypuszczono na wolność z tzw. zagrody aklimatyzacyjnej na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec (Zachodniopomorskie). Zagrodę opuściły trzy samce i jedna samica.

Zaobserwowanemu po raz pierwszy od 80 lat małemu wijowi niewiele brakuje do prawdziwego tysiąconoga - informuje "Nature".

Minister Kultury Egiptu poinformował o odkryciu przez naukowców niezwykle rzadkiej złotej monety z XII wieku - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

Ludzki szkielet sprzed 27 000 lat oraz komorę zdobioną prehistorycznymi malowidłami i prymitywnym wizerunkiem ludzkiej twarzy zawiera jaskinia w lesie Vilhonneur, w zachodniej Francji - donosi serwis internetowy Independent Record.

Naukowcy opracowali miniaturowy przenośny alkomat o wielkości kilku centymetrów kwadratowych, za pomocą którego można badać zawartość alkoholu we krwi z dokładnością porównywalną do metod stosowanych w laboratoriach medycyny sądowej - informuje "EuroPhotonics".

Sześć i pół godziny - tyle trwał pobyt w przestrzeni kosmicznej dwóch członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tym czasie astronauci dokonali kilku napraw zewnętrznego wyposażenia stacji.

Nie tylko wpływ rodziny oraz sposób wychowania, ale i geny mogą w jakimś stopniu decydować o tym, czy ktoś zostaje przedsiębiorcą. Do takiego wniosku doprowadziły naukowców badania bliźniąt jedno- i dwujajowych.

Ocieplenie klimatu zagraża obszarom pustynnym - ostatnim olbrzymim naturalnym ekosystemom na naszej planecie - wynika z najnowszego raportu ONZ. Pustynie zajmują jedną czwartą lądowej powierzchni Ziemi. Opublikowany w poniedziałek raport "Global Deserts Outlook" został przygotowany w ramach programu ochrony środowiska ONZ.

Serotonina, znana przede wszystkim z wpływu na nasze nastroje i emocje, zapewnia długi i dobry sen - wykazały najnowsze badania na muszkach owocowych. Artykuł na ten temat można przeczytać na łamach pisma "Current Biology".

Dzięki czujnikom przyspieszenia połączonym z odtwarzaczem mp3, tempo muzyki dostosuje się do naszych ruchów, a nie odwrotnie - informuje "New Scietist".

Wszystkie systemy są sprawne i wahadłowiec Discovery jest gotowy do zaplanowanego na lipiec startu - oświadczyły w środę władze NASA. Wcześniej przez dwa dni inżynierowie i naukowcy przeprowadzili dokładny przegląd promu.

Sprzedane na czwartkowej aukcji Sotheby's w Paryżu listy francuskiego filozofa i pisarza Woltera (Voltaire'a) do rosyjskiej carycy Katarzyny II dotyczyły m.in. rozbiorów Polski
- podają brytyjskie dzienniki "The Times" i "The Independent".