Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zespół Reinharda Faesslera z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Monachium odkrył mechanizm aktywacji i regulacji odpowiedzialnego za powstawanie nowotworów genu Bcl-3 - donosi najnowszy numer czasopisma "Cell".
Sytuacja w dziedzinie środowiska naturalnego w Chinach jest dramatyczna i stale się pogarsza - alarmują pekińskie środki przekazu, przytaczając sformułowania raportu, przygotowanego przez Państwowy Zarząd Ochrony Środowiska (SEPA).
Odmienność od reszty nie zawsze musi być źródłem nieprzyjemności. Jak wskazują najnowsze badania amerykańskie, samcom gupików ubarwionym odmiennie od reszty łatwiej uniknąć ataku ze strony drapieżnika. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Nature".
Starożytny kalendarz, utworzony przez ustawione na planie koła rzeźby, znaleźli archeolodzy w Świątyni Lisa w peruwiańskim Buena Vista - czytamy w serwisie internetowym "Discovery News".
Być może już niedługo można będzie kupić komputer za pół ceny i płacić za jego korzystanie za pomocą specjalnej karty - informuje "New Scietist".
Figi człowiek uprawia już od prawie 114 wieków. Są one najstarszą udomowioną rośliną - czytamy w najnowszym numerze "Science". Początki rolnictwa mogą się wiązać z udomowieniem drzew figowych na Bliskim Wschodzie około 11 400 lat temu To około 5 tys. lat wcześniej, niż dotąd sądzono i mniej więcej tysiąc lat przed udomowieniem w tym rejonie pszenicy, jęczmienia oraz roślin strączkowych.
Planetoida Itokawa, zbadana przez sondę Hayabusa, okazała się obiektem bardzo różnym od dotychczas obserwowanych z bliska planetoid - informuje najnowszy numer czasopisma "Science". Japońska misja Hayabusa (co w języku Kraju Kwitnącej Wiśni oznacza "sokół") została wystrzelona w maju 2003 roku przy pomocy rakiety
M-5.
Prawie wszystkie dawne klasztory fundowały sobie legendę o swoich początkach. "Mit fundacyjny opactwa na Świętym Krzyżu jest klasyczny, ale w Polsce - unikatowy" - powiedział na kieleckim seminarium "Z dziejów opactwa świętokrzyskiego" prof. Marek Derwich, mediewista z Uniwersytetu
Wrocławskiego, znawca monastycyzmu.
Naukowcy amerykańscy po raz pierwszy powiązali mutacje w genie kodującym białko kaweolinę-1 z powstawaniem najczęstszej odmiany raka piersi. Autorzy pracy na łamach pisma "American Journal of Pathology" liczą, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych metod diagnostyki i leczenia
tego nowotworu.
Osobliwa właściwość związana z zamarzaniem wody może znaleźć proste fizykochemiczne wyjaśnienie - informuje "New Scientist". Już Arystoteles opisał sprzeczną z intuicją właściwość wody - gorąca zamarza łatwiej niż zimna. Jednak rozgłos nadała temu zjawisku obserwacja skromnego ucznia - Tanzańczyka, Erasto Mpemby.
Belgia wybuduje pierwszą antarktyczną stację badawczą zasilaną wyłącznie przez odnawialne źródła energii. W stacji będą prowadzone badania dotyczące zmian ziemskiego klimatu.
Żaby potrafią trzymać się mokrych i śliskich
powierzchni dzięki nanotechnologicznej budowie swojej skóry - informuje pismo "Interface".
Rzadki odcisk stopy prymitywnego prehistorycznego człowieka został odkryty w pobliżu wioski Shangping w prowincji Jiangxi, w południowo-wschodnich Chinach - donosi serwis internetowy People's Daily. Odcisk został znaleziony na dużym kawałku miki, minerału skałotwórczego. Jego długość wynosi 28 cm, a szerokość w palcach 8 cm, w części środkowej 9 cm, oraz 8 cm w pięcie. Zdaniem naukowców, odcisk ten pozostawił osobnik w trakcie marszu.
Stosowane w kryminalistyce metody rekonstrukcji głosu pozwoliły japońskiemu badaczowi ustalić, jakim głosem mogłaby mówić Mona Liza.Na co dzień pomagający w śledztwach kryminalnych Dr Matsumi
Suzuki z Japońskiego Laboratorium Akustyki ustalił, jak mógłby brzmieć głos Mony Lizy.
Kamienne narzędzia mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki pochodzenia "hobbitów" z Flores, małych istot, których szczątki znaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, uważają naukowcy z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowszy numer tygodnika "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności