
Teraz jest najlepszy czas na obserwowanie odkrytej ostatnio przez Polaka komety C/2006 A1 (POJMAŃSKI). Warto poświęcić jeden wczesny poranek i spróbować ją dojrzeć na wschodnim niebie.

Każdemu zdarza się zapomnieć o podlaniu domowych kwiatków. Teraz być może roślinki same upomną się o regularne nawadnianie. Studenci z Singapuru wynaleźli bowiem roślinę, która - w potrzebie - potrafi komunikować się z ludźmi - świeci, gdy brakuje jej wody.

Ilość wody na kontynencie afrykańskim może zmniejszyć się nawet o jedną czwartą do końca XXI wieku - ostrzegają naukowcy z RPA na łamach pisma "Science". Jako przyczynę katastrofalnych w skutkach zmian podają globalne ocieplenie klimatu.

Chociaż mózg kolibra jest wielkości zaledwie ziarenka ryżu, ptaki te wykazują zdumiewająco dobrą pamięć podczas poszukiwań pożywienia - odkryli brytyjscy i amerykańscy badacze.

Chińscy archeolodzy odkryli pięć grobowców sprzed ponad 1700 lat w prowincji Anhui we wschodnich Chinach - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

Zderzenie pulsara i wiatru elektronów emitowanego z jego powierzchni z materią dysku otaczającego zwykłą gwiazdę spowodowało błysk promieniowania gamma i rentgenowskiego - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Udało się zarejestrować ruch protonu w czasie stu trylionowych sekundy - informuje "Science". Jedna attosekunda, czyli jedna trylionowa sekundy, to inaczej jedna miliardowa jednej miliardowej sekundy.

Część atmosferycznego metanu, który przyczynia się do ocieplenia klimatu, może pochodzić z emisji podwodnych wulkanów. Informuje o tym ostatni numer "New Scientist".

Naukowcy odkryli mutację odpowiedzialną za gromadzenie się glutaminianu w synapsach i śmierć komórek nerwowych spowodowanych nadmiernym podnieceniem - donosi najnowszy numer "Journal of Experimental Medicine".

Naukowcy natknęli się w Chinach na prawdziwą niespodziankę - zachowaną w wyjątkowo dobrym stanie skamieniałość małego jurajskiego ssaka, bardzo przypominającego dzisiejsze bobry
- informuje najnowszy numer "Science".

Kolejne piękne zdjęcie Saturna i Mimasa nadesłała sonda Cassini - poinformowała NASA. Wąskokątna kamera sondy Cassini znów dostarczyła nam zdjęcia niezwykłej urody. Tym razem jej łupem padł księżyc Saturna o nazwie Mimas. Ma on średnicę 397 kilometrów i na prezentowanym zdjęciu został sfotografowany w świetle widzialnym z odległości 1.4 miliona kilometrów.

Tłumy Rzymian przychodziły do Koloseum, aby dla rozrywki podziwiać brutalne walki gladiatorów. Okazuje się jednak, że gladiatorzy podczas potyczek nie kierowali się wyłącznie chęcią zwycięstwa za wszelką cenę, ale przestrzegali ściśle ustalonego kodeksu walki - czytamy w najnowszym numerze pisma "New Scientist".

Dzięki analizie genetycznej naukowcy zidentyfikowali nowe trzy gatunki lemurów,donosi najnowszy numer "BMC Evolutionary Biology"

Nowy gatunek rekina odkryto w meksykańskim Morzu Corteza. Rekin ten ma bardzo małe zęby i żywi się mięczakami i krewetkami. Jest to pierwsze odkrycie gatunku rekina w tych wodach od 34 lat.

Chińscy archeolodzy odkryli cmentarz sprzed 2200 lat, zawierający groby ze szczątkami dzieci. Znalezisko znajduje się w autonomicznym regionie Wewnętrznej Mongolii w północnych Chinach - donosi serwis internetowy Xinhuanet.