Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w starożytnym macedońskim mieście Dion u stóp góry Olimp odsłonili mur obronny długości 2600 metrów, którego budowa nawiązywała do zwycięstw Aleksandra Macedońskiego - donosi serwis internetowy IOL.com.
Nastolatki fizycznie nieatrakcyjne częściej wyrastają na przestępców - orzekło na podstawie własnych badań dwoje naukowców amerykańskich z prowincjonalnych uniwersytetów.
Badania skamieniałych ludzkich szczątków sprzed 260 tys. lat odkrytych w północno-wschodnich Chinach mogą przyczynić się do poznania ewolucji człowieka w czasach, gdy gatunek ludzki rozprzestrzeniał się w prehistorycznym świecie, a mózg powiększał swoje rozmiary.
NASA wyśle prom kosmiczny Atlantis na emeryturę już w 2008 roku - informuje serwis SpaceFlightNow.com.
Drastycznie zmniejsza się u nas liczebność wróbli - alarmują ornitolodzy. Choć nie jest to jeszcze gatunek ginący, to jednak liczba tych ptaków maleje z każdym rokiem -poinformował PAP prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz.
Bociany, które zimowały w środkowej i południowej Afryce już dolatują do Europy - wynika z informacji przekazywanych sobie przez ornitologów. Boćki, które najwcześniej rozpoczęły wędrówkę, są już nad Izraelem lub w okolicach Turcji i Grecji. Jest to główny szlak "polskich" bocianów, tzw. czarnomorsko-egipski.
Jak przypuszczają naukowcy, nauczyciele greki w średniowiecznej Nubii zamiast szkolnych tablic posługiwali się czasem ścianami budowli. Dowodem na to są odkryte przez polskich archeologów inskrypcje na ścianach wczesnośredniowiecznego kościoła w Starej Dongoli w Sudanie - powiedział PAP szef tamtejszej misji badawczej dr Stefan Jakobielski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
Wbrew panującej opinii, nie należy prowadzić szczegółowych rozważań wówczas, kiedy stoimy przed trudnym wyborem. Jak wynika z najnowszych badań holenderskich, złożone decyzje lepiej podejmować w mniej świadomy sposób. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Science".
Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, zmysły tyranozaura były wystarczająco czułe do polowań, ale budowa ciała wskazuje raczej na żywienie się padliną - podczas konferencji paleontologów w Saint Louis w USA zaprezentowano nowe wyniki badań nad najsławniejszym i najgroźniej wyglądającym dinozaurem.
Marsjańska zima oficjalnie zaczyna się dopiero w sierpniu, ale szefowie misji łazików Spirit i Opportunity już dzisiaj myślą o najlepszym miejscu dla nich do "przezimowania" - czytamy w internetowym serwisie NewScientist.com.
Zamężne kobiety, które unikają konfliktów z mężem, są czterokrotnie bardziej zagrożone śmiercią z różnych przyczyn niż te, które bez skrępowania wyrażają swoje uczucia - poinformowano podczas drugiej międzynarodowej konferencji poświęconej kobietom, chorobom serca i udarowi mózgu w Orlando w USA.
Określone sekwencje genów leptyny oraz
receptora leptynowego są odpowiedzialne za zwiększone ryzyko raka piersi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "BMC Cancer".
Faktyczny udział lodowców grenlandzkich w globalnym wzroście poziomu mórz jest dwukrotnie wyższy niż oceniano do tej pory i może ciągle rosnąć. Niemal w dwóch trzecich odpowiada za to fakt, że w ostatnich 10 latach lodowce przyspieszyły swój marsz do Oceanu Atlantyckiego o około 60 proc. - wskazują najnowsze badania amerykańskie, o których informuje tygodnik "Science".
Władca starożytnego Egiptu faraon
Tutenchamon lubił białe wino - sugerują hiszpańscy archeolodzy po analizie osadów z naczyń znalezionych w grobowcu faraona.
Nowy system antyrakietowy ma chronić - stosunkowo niewielkim kosztem - cywilne samoloty przed wystrzeliwanymi przez terrorystów rakietami - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności