Świat nauki (archiwalne artykuły)

Unikatowy mosiężny cyrkiel datowany na XV wiek znaleźli archeolodzy podczas prac konserwatorskich na dziedzińcu Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To pierwszy taki instrument odnaleziony w Polsce.
Odkryto dwie kolejne gwiazdy, które poruszają się z prędkościami większymi od prędkości ucieczki z naszej Galaktyki - informują astronomowie na łamach czasopisma "Astrophysical Journal Letters".
Mutacje w genie kodującym jedno z białek są odpowiedzialne za dziedziczną postać poważnego schorzenia neurolgicznego, ataksji móżdżkowo-rdzeniowej - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature Genetics". Ataksja, inaczej bezład, jest schorzeniem neurologicznym,
powstałym w wyniku uszkodzenia móżdżku (ataksja móżdżkowa) lub tzw. tylnych powrózków rdzenia kręgowego (ataksja tylnopowrózkowa).
Naukowcy z Cambridge potwierdzili jedną z dawnych hipotez naukowych Darwina, który sugerował, że niektóre ślimaki przemieszczają się po świecie "przyczepione" do wędrownych ptaków. Jak dowodzą badacze na łamach "Nature" potwierdza to przypadek ślimaka świdrzyka łamliwego.
Dzieci, które doświadczają satysfakcjonującej przyjaźni przed narodzeniem rodzeństwa, mają potem lepszy kontakt z młodszym bratem lub siostrą - informuje serwis naukowy "EurekAlert".
Trwanie w złym małżeństwie ma gorszy wpływ na ogólne samopoczucie i zdrowie obu stron niż rozwód - informuje serwis naukowy EurekAlert. Daniel Hawkins i Alan Booth z amerykańskiego uniwersytetu Penn State odkryli, że ludzie pozostający w nieszczęśliwych związkach małżeńskich są nie tylko mniej pewni siebie i bardziej zestresowani niż ludzie w udanych związkach, ale generalnie są również mniejszczęśliwi niż rozwodnicy.
Naukowcy odnaleźli w Indonezji najmniejszą z dotychczas odkrytych ryb. Jej dorosłe osobniki osiągają zaledwie 7,9 milimetrów długości -informuje serwis BBC News. Maleńkie rybki z rodzaju żyją w torfowiskach na indonezyjskiej wyspie Sumatrze.W "ekstremalnych" warunkach - w zbiornikach zakwaszonej wody na indonezyjskich bagnach - małe rozmiary ryb stają się ich atutem. Środowisko takie jest bardzo ubogie w pożywienie, Paedocypris są zaś w stanie wyżywić się "skubiąc" plankton osiadający na dnie.
Odkryta przy współudziale astronomów z Polski planeta OGLE-2005-BLG-390Lb ma własności wyjątkowe pośród ponad 170 znanych planet pozasłonecznych - informuje najnowszy numer "Nature". Planeta ma około 5.5 masy Ziemi, zbudowana zaś jest ze skał i lodu. Odkrycie planety to wynik współpracy międzynarodowego projektu PLANET oraz działającvego od 15 lat polskiego projektu OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment).
Od kwietnia nowym dobrem eksportowym Peru staną się... motyle. Część najpiękniejszych i najrzadszych okazów trafi do ośrodków w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Japonii - podała w poniedziałek peruwiańska organizacja pozarządowa ProNaturaleza.
Mężczyźni urodzeni w ciężkich, stresujących czasach, np. w okresie wojny czy klęski naturalnej, są ogólnie silniejsi i żyją dłużej, w porównaniu z tymi, którzy przyszli na świat w czasach pokoju i prosperity - wynika w badań amerykańskich. Najnowsza praca opisana na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" potwierdza jednocześnie, że w stresujących warunkach rodzi się mniej chłopców niż zwykle.
Fizyczne cierpienie osób, które wyrządziły
nam krzywdę, sprawia więcej przyjemności mężczyznom niż kobietom - wskazują badania aktywności mózgu wykonane przez naukowców brytyjskich. Jak napisali autorzy pracy na łamach najnowszego numeru "Nature", po raz pierwszy udało im się prześledzić w mózgu uczucie tzw. Schadenfreude, tj. satysfakcji z nieszczęścia kogoś, kogo nie lubimy.
NASA poinformowała, że z powodów finansowych i technicznych odwołała zaplanowany na czerwiec 2006 roku start swojej sondy Dawn. Miała ona zbadać dwie największe asteroidy Układu Słonecznego - Ceres i Vestę - podał serwis Space.com.
Spory o naturę kobiet, ich prawa i miejsce w
hierarchii społecznej toczyły się zawsze - od antyku po współczesność. W księgarniach ukazała się właśnie "Gorsza płeć" Marii Boguckiej - pierwsza polska synteza dziejów kobiet w Europie. W książce "Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po XXI wiek" Maria Bogucka, emerytowany profesor Instytutu Historii PAN, przygląda się roli i miejscu kobiety historii Europy od czasów najdawniejszych aż do początków XXI.
Przybrzeżne wody Japonii przeżywają inwazję ogromnych toksycznych meduz, osiągających wagę nawet 200 kilogramów. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć pochodzenia gigantycznych bezkręgowców, najbardziej traci zaś na tym japońskie rybołówstwo.
Archeolodzy prowadzący prace badawcze w okolicach Forum Romanum dokonali sensacyjnego odkrycia grobowców sprzed 3 tys. lat, które prawdopodobnie przesuwa datę powstania starożytnego Rzymu o kilkaset lat wstecz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności