
Logitech przedstawia Z-5450 Digital - pierwszy na świecie, certyfikowany przez THX system głośnikowy 5.1, wyposażony w bezprzewodowe głośniki tylne. Zestaw ten jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla domowego centrum rozrywki jak i biurowego komputera PC.

Czynniki genetyczne, które podnoszą ryzyko alkoholizmu, są również związane z silnym uzależnieniem od kofeiny - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Psychiatry".

Dwadzieścia lat temu, w styczniu 1986 roku, w "pecetach" pojawił się pierwszy wirus komputerowy o imieniu Brain - przypomina serwis BBC News i dla porównania podaje liczbę obecnie krążących wirusów - ponad 150 tysięcy.

Badacze Czerwonej Planety twierdzą, że lodowce w podzwrotnikowych regionach Marsa powstały w wyniku opadów śniegu - poinformował amerykański tygodnik "Science".

Kompleks nienaruszonych poniemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej został odkryty w Normandii, na północy Francji - poinformował w piątek sam odkrywca, Anglik Gary Stern.

Niektóre ptaki traktują las jak salę koncertową i starają się, by ich śpiew odbijał się echem od sklepienia - opisuje "New Scientist".

Archeolodzy pracujący w Dolinie Świątyń koło
Agrigento na Sycylii odkryli ślady zabudowań pochodzące z czasów, zanim w ok. 600 r. p.n.e. Grecy wybudowali tam słynne świątynie - donosi serwis internetowy ANSA.

Pierwsza polska edycja światowej konferencji i targów poświeconych rozwiązaniom bazującym na systemie operacyjnym Linux odbędzie się 21-22 czerwca 2006 r. w Warszawie - poinformował w środę w komunikacie polski oddział firmy analitycznej IDC - IDC Poland.

Naukowcy pracujący w NASA Johnson Space Center ostrzegają, że nad naszymi głowami krąży coraz więcej kosmicznych śmieci. Odpady, które wskutek działalności człowieka pojawiły się w kosmosie, mogą w przyszłości zagrozić powodzeniu misji naukowych oraz komercyjnych lotów w kosmos - twierdzą badacze na łamach ostatniego "Science".

Z Przylądka Canaveral na Florydzie w czwartek o godzinie 20:00 naszego czasu wystartowała sonda New Horizons, która poleci w kierunku Plutona, dziewiątej planety Układu Słonecznego.

Komórki macierzyste pochodzące od sklonowanych zarodków są identyczne z naturalnymi zarodkowymi komórkami macierzystymi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Po wielu dziesięcioleciach wysiłków udało się zasymulować zjawiska towarzyszące zmianie stanu skupienia cieczy - na przykład wrzeniu wody czy topnieniu lodu - informuje pismo "Physical Rewiev Letters".

Mała cząsteczka zapisana w tzw. niekodującym DNA wpływa na połączenia między neuronami i w ten sposób może regulować procesy uczenia się i zapamiętywania - wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Nature".

Hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Kadyksie uważają, że znaleźli dowody na to, że człowiek neandertalski dotarł do Europy nie tylko przez Środkowy Wschód, ale również pokonując Cieśninę Gibraltarską - podał brytyjski "The Guardian".

Rekiny wielorybie, które występują w
przybrzeżnych wodach Australii, są coraz mniejsze - czytamy na stronie serwisu BBC News. Według ekologów, w ostatnim dziesięcioleciu średnia długość ciała tych ryb zmniejszyła się o dwa metry - z siedmiu do pięciu metrów.