Co może zastąpić dowód osobisty? Oko! Pracownicy Politechniki Łódzkiej opracowali algorytmy, dzięki którym można szybko i skutecznie rozpoznać osobę po tęczówce.
Badacze ze Stanów Zjednoczonych znaleźli nowy sposób na wykorzystanie nadajników GPS. Miałyby one być wykorzystane do śledzenia i wyszukiwania zwierząt domowych. Zdaniem analityków jest to początek rozwoju nowego typu usług - informuje dziennik New Jersey Star Ledger.
Bardzo efektownych wybuchem klasy X wykazał się nowy aktywny rejon, który pojawił się na wschodnim brzegu tarczy słonecznej - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.
Jedno z najważniejszych dzieł w historii nauki i ludzkości „Philosophiae naturalis principia mathematica” Isaaca Newtona zostało po raz pierwszy przetłumaczone i wydane w języku polskim. Przekład „Matematyczne zasady filozofii przyrody” wydała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Jak podał magazyn Technology Review - naukowcom z USA udało się skonstruować miniaturowe słuchawki do odtwarzaczy i smartfonów, mają one zabezpieczać przed uszkodzeniem słuchu, a jednocześnie automatycznie podwyższają głośność, gdy partie słuchanego utworu są cichsze.
Jak przekonują organizatorzy akcji "Zamień odpady na kulturalne wypady" - z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru, a energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką.
W miniony weekend, kajakarze z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju oraz działającego przy nim Klubu Wodnego "Nida", prowadzili akcję sprzątania Nidy.
Naukowcy z University of Stanford (USA) opracowali specjalistyczny program komputerowy, który ma służyć wykrywaniu bólu u pacjenta na podstawie odczytów aktywności jego mózgu.
Na początku sierpnia br. odbył się drugi start amatorskiej rakiety doświadczalnej Amelia. Jest to konstrukcja Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Stworzenie wielowymiarowych procesorów to cel współpracy naukowców z IBM i 3M. Chipy mają mieć dużą moc i wydajność; będą używane w aplikacjach wymagających przetwarzania wielu danych - poinformowały IBM i 3M oraz media naukowe.
W Tsukubie w Japonii ogłoszono pierwsze wyniki międzynarodowego eksperymentu T2K poszukującego informacji o przemianach, jakie spontanicznie zachodzą pomiędzy różnymi rodzajami neutrin – najlżejszych dotychczas poznanych cząstek materii.
Jak podaje Discovery News, każdy z nas ma inne ślady stóp. Wynika to nie tylko z wielkości stopy, ale także ze sposobu chodzenia. Niekiedy, ślady naszych stóp mogą mieć podobną wartość, jak odciski palców.
Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Już w przyszły weekend - w dniach 16-18 września będziemy po raz osiemnasty zachęcani do wzięcia udziału w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku hasło polskiej edycji ogólnoświatowego przedsięwzięcia "Clean Up the World" brzmi "Lasy to życie - chrońmy je".
W najbliższych dniach (8-10.09) na niebie o poranku, dojdzie do bliskiego spotkania Merkurego i Regulusa - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Początek września to świetny czas na poranne obserwacje najbliższej Słońcu planety. Około godziny przed wschodem naszej dziennej gwiazdy widać go niespełna 10 stopni nad wschodnim horyzontem.