Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pracujący na Tufts University w Bostonie (USA) naukowcy skonstruowali pretendujący do rekordu, najmniejszy na świecie silnik elektryczny, wielkości 1 nanometra - poinformował magazyn New Scientist.
Amerykańscy naukowcy przygotowali oprogramowanie, które ma pomagać kierowcom w nawigacji - dopasowane do stylu jazdy i warunków na drodze, a w dodatku, działające w czasie rzeczywistym.
W wyniku strzelania w powietrze laserem udało się uzyskać kropelki wody. Można użyć tej techniki do wywoływania bądź zapobiegania deszczu.
Magazyn Technology Review informuje: naukowcom z USA udało się opracować chip, który konwertuje energię mechaniczną na elektryczną. Wykorzystuje się go do zasilania systemów bezprzewodowych czujników, dotąd korzystających z trudnych do wymiany baterii.
Wrzesień to dobry czas dla tych, którzy szukają atrakcji na niebie. Rozpoczyna się astronomiczna jesień, a wraz z nią nadchodzi pora na podziwianie Jowisza, planety karłowatej Ceres, planetoidy Westa i komety C/2009 P1 (Garradd).
Jak podaje "New Scientist" - opracowano kamizelkę dla bokserów, która zawiera w sobie detektor trafień. Ma to pozwolić na bardziej obiektywna ocenę bokserskich pojedynków.
Nowe fotografie Hyperiona - satelity Saturna przekazała sonda Cassini. Satelita słynie ze swojego nieregularnego kształtu. Zdjęcia wykonano 25 sierpnia tego roku.
Jak podaje portal University of Southampton, naukowcom brytyjskim udało się skomponować instrument perkusyjny, którym steruje się za pomocą płytki z częstotliwościami i klockami.
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przedstawiło zdjęcie pary galaktyk z konstelacji Panny, popularnie zwanych Oczami. Uzyskano tę fotografię w ramach projektu Kosmiczne Klejnoty ESO, który ma dostarczać zdjęcia obiektów astronomicznych na potrzeby edukacyjne i popularyzacji astronomii.
Naukowcy z USA opracowali system anten, które wszywa się w ubranie, a które mają zwiększyć zasięg komunikacji mobilnej i szybciej pobierać dane przez urządzenia przenośne - informuje portal EurekAlert.
Studenci działający w projekcie PWR Racing Team już po raz drugi z rzędu zbudowali sportowy samochód, aby stanąć do rywalizacji na najbardziej prestiżowych zawodach uczelni technicznych Formula Student.
Komputer, który na podstawie wyglądu twarzy ocenia cechy człowieka - to nowy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie oraz z Uniwersytetu Princeton - informuje serwis EurekAlert.
Amerykańscy naukowcy opracowali chip komputerowy, który może szyfrować w czasie rzeczywistym ruch wychodzących z serwera. Ma to w znacznym stopniu utrudnić działania hackerskie - poinformował magazyn Technology Review.
Naukowcy z Zakładu Spektroskopii Atomowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Marka Polasika dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego mechanizmu oddziaływania fotonu z elektronami atomu.
Doktoranci z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego: Zuzanna Wawrzyniak i Jacek Szczygieł oraz doktorant PAN Grzegorz Sadlok prowadzą prace wykopaliskowe w dzielnicy Zawiercia Marciszów, na terenie hałdy w pobliżu wysypiska odpadów komunalnych. To już trzeci obóz poszukiwawczy, który trwa od 7 do 13 sierpnia 2011 r.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności