Uczniowie z liceów w Szczecinie i Warszawie znaleźli na zdjęciach dostarczonych im w ramach akcji "International Asteroid Search Campaign" dwie nowe asteroidy - poinformował portal Astronomia.pl.
Konsorcjum budujące Wielki Teleskop Magellana zadecydowało o wyborze lokalizacji, w której powstanie teleskop. Instrument ma pracować w Chile w Las Campanas.
Na zdjęciach Jowisza wykonanych przez sondę międzyplanetarną New Horizons naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali błyskawice w rejonie biegunów największej planety Układu Słonecznego - Jowisza.
Opublikowano dowód hipotezy, iż Mikołaj Kopernik obserwował zaćmienie Słońca za pomocą przyrządu zwanego "camera obscura". Istnieje też przypuszczenie, że to dzięki doświadczeniom Kopernika ta metoda obserwacji rozpowszechniła się wśród europejskich astronomów.
Astronomowie z Laboratorium Fizycznego Applied Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera odkryli, że w odległości 424 lat świetlnych od Ziemi, w układzie gwiazdy podobnej do Słońca powstaje planeta przypominająca Ziemię.
Wiele doniosłych odkryć naukowych - również w astronomii - dokonuje się przypadkowo. Takie zdarzenie miało miejsce w ostatnim czasie, kiedy analizując obserwacje radiowe pulsarów w Małym Obłoku Magellana astronomowie wykryli krótki, lecz gigantyczny błysk promieniowania radiowego.
Z powodu trudnych do przezwyciężenia ograniczeń technicznych lot człowieka na Marsa jest wciąż odległą przyszłością. Dziś bardziej realny jest nasz powrót na Księżyc - mówili na Politechnice Warszawskiej przedstawiciele agencji kosmicznych - amerykańskiej i europejskiej, oraz inni eksperci w dziedzinie kosmosu.
Amerykańscy badacze z Massachusetts Institute of Technology z Cambridge informują, że kiedyś przy pomocy specjalnych lin astronauci będą mogli poruszać się po powierzchniach małych planetoid. Taki system został opisany w najnowszym numerze czasopisma "Acta Astronautica".
Czarne dziury to tajemnicze obiekty o najsilniejszym znanym w przyrodzie polu grawitacyjnym. Astronomowie ze Stanów Zjednoczonych obliczyli, z jakimi prędkościami czarna dziura może być wyrzucona z galaktyki w wyniku połączenia się z inną czarną dziurą.
Obserwatorium Rentgenowskie Chandra uzyskało zdjęcie galaktyki 3C438, znajdującej się w centrum gromady galaktyk, na którym widać ślady jednych z najbardziej energetycznych zdarzeń w obserwowanym Wszechświecie.
Międzynarodowy zespół astronomów, korzystający z dwóch największych interferometrów na Ziemi, wykonał dokładne badania gigantycznej gwiazdy - czerwonego olbrzyma.
Amerykańscy astronomowie odkryli dziwny obiekt o masie planetarnej obiegający pulsara. Obserwacji dokonano satelitami Swift oraz Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE).
Naukowcom udało się wyznaczyć masę Eris, jednego z obiektów należących do pasa Kuipera, który znajduje się poza orbitą Neptuna. Wyniki tych badań zostały opublikowane w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał najdokładniejsze zdjęcie galaktyki spiralnej M81 ze wszystkich dotychczas uzyskanych. Fotografia bardzo szczegółowo przedstawia gwiazdy, pyły i obłoki gazu, które tworzą Galaktykę Bodego.
Marsjańskie łaziki Spirit i Opportunity od dwóch miesięcy zmagają się z intensywnymi burzami piaskowymi. Co pewien czas przesyłają na Ziemię zdjęcia, które pokazują niegościnne marsjańskie warunki pogodowe.