Świat nauki (archiwalne artykuły)

Piękno nauki polega na tym, że rozwija się ona w sposób nieprzewidywalny. Za chwilę może zatem dojść do odkrycia, które całkowicie zmieni nasz pogląd na biologię czy fizykę. Dziś gdy do analizy DNA wystarczy jedna komórka, możemy sekwencjonować dowolne genomy.
Testy genetyczne pozwalają nie tylko diagnozować choroby, ale również przewidywać ich wystąpienie. Rynek firm wykonujących lub pośredniczących w wykonywaniu tego typu testów w Polsce pozostaje nieuregulowany.
Plany rozwoju Krajowego Biobanku i proces legislacji genetycznych testów molekularnych w Polsce - to główne zagadnienia polsko- brytyjskiego forum genetyki molekularnej, które we wtorek (2 czerwca) rozpocznie się w Warszawie. Podczas dwudniowego spotkania odbędą się warsztaty z biobankowania i konferencja dotycząca uregulowania zasad działalności laboratoriów molekularnych
Po raz pierwszy udało się wyhodować transgeniczne małpy, u których wstawiony sztucznie gen wbudował się całkowicie do ich DNA - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature".
Udało się wytłumaczyć dlaczego osoby chore na zespół Downa bardzo rzadko chorują na nowotwory. Kluczowa okazała obecność dodatkowej kopii genu o nazwie Dscr1 w materiale genetycznym chorych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Niektórym kobietom w ciąży trudniej jest rzucić palenie niż innym. Zdaniem brytyjskich naukowców to nie tylko kwestia silnej woli - istotny wpływ ma również szczególny wariant genu - informuje pismo "Human Molecular Genetics".
Małe różnice genetyczne między poszczególnymi osobami leżą u podstaw różnic w ciśnieniu krwi oraz ryzyku ataku serca i udaru - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".
Gen o długiej nazwie ST6GALNAC5 stanowi rodzaj biletu umożliwiającego komórkom nowotworowym wstęp do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Chorzy na schizofrenię mają więcej kanałów potasowych o nazwie KCNH2 w części mózgu kontrolującej procesy poznawcze - hipokampie. Pechowy wariant kanału zaburza między innymi działanie kory mózgowej i zapamiętywanie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Dzięki ich odkryciu możliwe będzie opracowanie terapii dla chorych.
W Korei Południowej po raz pierwszy sklonowano psy, które dzięki genowi fluorescencji świecą w ciemności - poinformowali w czwartek naukowcy. Dokonując modyfikacji genetycznych u zwierząt naukowcy mają nadzieję osiągnąć postęp w leczeniu chorób genetycznych u ludzi.
Naukowcy wykryli odmianę genu występującą u 65 proc. dzieci autystycznych. Jest to kadheryna 10 (CDH10). Gen jest najbardziej aktywny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za mowę i interpretowanie zachowań społecznych - informuje pismo "Nature".
Cztery transgeniczne szczeniaki rasy beagle urodziły się w Korei Południowej. Pieski wytwarzają białko fluoryzujące, które sprawia, że pod wpływem ultrafioletu świecą na czerwono - informuje pismo "New Scientist".
Brytyjski dziennik "The Independent" napisał, że powszechnie krytykowany za badania w dziedzinie genetyki prof. Panayiotis Zavos poinformował, iż niedawno sklonował 14 embrionów człowieka i 11 z nich wszczepił kobietom-ochotniczkom.
Jeden z najwybitniejszych genetyków Brytyjczyk prof. Steve Jones wyraził opinię, że daremne okazały się nadzieje świata naukowego, iż współczesne najnowsze badania w dziedzinie genetyki pozwolą na znalezienie nowych i bardzo efektywnych metod leczenia większości istniejących chorób.
Innowacyjną metodę diagnostyki chorób i predyspozycji genetycznych wprowadziło do swojej oferty Centrum Badań DNA z Poznania. Jest to pierwsza w Polsce instytucja, która oferuje komercyjne badania diagnostyczne chorób i predyspozycji genetycznych na podstawie mikromacierzy DNA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności