
Gen związany z rodzinnymi predyspozycjami do raka płuc znaleźli naukowcy z USA - informuje pismo "Clinical Cancer Research". Autorzy pracy liczą, że ich odkrycie pozwoli w przyszłości identyfikować pacjentów szczególnie narażonych na raka płuc, uważanego ciągle za największego zabójcę wśród chorób nowotworowych.

Naukowcy z irańskiego instytutu Royan w Isfahanie powiadomili w środę, że udało im się sklonować kozę. Tym samym Iran stał się piątym państwem, które z sukcesem przeprowadziło taki eksperyment, po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Niemiecka federalna minister rolnictwa Ilse Aigner (CSU) poinformowała we wtorek o wprowadzeniu zakazu uprawiania w Niemczech genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy odmiany MON 810.

Wariant genu silnie związany z ryzykiem atopowego zapalenia skóry zidentyfikowali naukowcy niemieccy w badaniach prowadzonych w Polsce, Czechach oraz Niemczech. Informację na ten temat podaje pismo "Nature Genetics".

Niewielkie różnice genetyczne wpływają nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale też na ich podatność na działanie dymu papierosowego, nawet w życiu płodowym - wykazali naukowcy z USA.

Zakręty i uwypuklenia nie kodujących odcinków DNA mogą dawać wskazówki co do ich funkcji - informuje "New Scientist". DNA które koduje skład białek stanowi tylko 2 procent ludzkiego genomu. Inne funkcje, na przykład włączanie genów są ukryte gdzieś w pozostałych 98 procentach.

Opracowano nową metodę blokowania namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) poprzez hamowanie aktywności ludzkich, a nie wirusowych, genów zaangażowanych w cykl życiowy HCV.

Terapia genowa otyłości daje obiecujące wyniki w testach na myszach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Otyłość jest uważana za jedną z plag naszych czasów. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej - otyłość znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy typu II, chorób serca i układu krążenia oraz niektórych nowotworów.

Znany włoski ginekolog i położnik Severino Antinori ogłosił, że w wyniku zastosowania przez niego techniki klonowania w celach rozrodczych urodziło się troje dzieci.

Odkrycie genu IFRD1, wpływającego na stan nieuleczalnej, wrodzonej i genetycznie uwarunkowanej choroby, mukowiscydozy, może utorować drogę do nowych terapii - informuje "Nature".

Chcesz spotkać się ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, poeksperymentować w laboratorium biologii molekularnej, poznać, co jest zapisane w DNA?

Wykrycie przez naukowców z USA nowych funkcji genu Ctip2 może utorować drogę do hodowli zastępczych zębów w laboratorium, eliminując potrzebę leczenia zębów przez borowanie i wypełnianie ubytku - donoszą brytyjskie media, powołując się na publikację "The Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wykorzystywanie lub rażące zaniedbanie dzieci zmienia u nich aktywność genu odpowiedzialnego za reakcje na stres - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Pechowy wariant genu Fto dodaje kilogramów, zmniejszając spalanie kalorii - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature".

Spotkania ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, eksperymenty w laboratorium biologii molekularnej, poznawanie zapisów w DNA - to niektóre z atrakcji czekających na uczestników drugich Warsztatów Naukowych "DNA - Encyklopedia Życia". Impreza odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu.