Astronomowie znaleźli gwiazdę, która jest niemal tak stara jak Wszechświat. Liczy sobie aż 13,2 miliardów lat. Wiek Słońca ocenia się na niecałe 5 miliardów lat. To jednak nawet nie połowa wieku Wszechświata. Według najnowszych ustaleń Wszechświat ma 13,7 miliardów lat - tyle ich upłynęło od Wielkiego Wybuchu.
Marsjański łazik Spirit odkrył ślady gwałtownej erupcji wulkanu na równinie "Home Plate" w okolicach krateru Guseva. Jest to pierwszy ślad działalności wulkanicznej znaleziony na Marsie w trakcie misji NASA Mars Exploration Rover, w ramach której działają łaziki Spirit i Opportunity. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Science".
Astronomom udało się stworzyć mapę planety pozasłonecznej. Co prawda nie zachwyca szczegółowością, ale to dopiero pierwsze tego typu badania. Mapa przedstawia rozkład temperatury, jaką ma atmosfera planety.
Do tej pory astronomowie byli przekonani, że gwiazdy w gromadach kulistych powstały mniej więcej jednocześnie w przypadku danej gromady. Jednak najnowsze obserwacje Teleskopu Hubble'a pokazują, że sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.
Drobne zmiany w ruchu wirowym Merkurego doprowadziły astronomów do wniosku, że jego jądro jest w stanie płynnym - informuje najnowszy numer czasopisma "Science". Każdy z nas wie, że jajko ugotowane, po wprawieniu w ruch obrotowy, kręci się zupełnie inaczej niż jajko surowe.
Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) ogłosili odkrycie najmasywniejszej planety pozasłonecznej, zaliczanej do kategorii planet tranzytowych. Orbita tych planet jest usytuowana w taki sposób, że ciała te krążąc wokół gwiazdy macierzystej, okresowo przesłaniają jej tarczę dla obserwatora na Ziemi. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Astrophysical Journal".
Satelita COROT znalazł swoją pierwszą planetę. Poszukiwania planet są jednym z głównych celów tej europejskiej misji kosmicznej. COROT nie zobaczył samej planety, a wykrył jej obecność obserwując niewielkie osłabienia światła gwiazdy na skutek przejścia przed nią planety. Taką wędrówkę planety przed gwiazdą nazywa się tranzytem.
Nowa metoda wykrywania lodu pozwoliła naukowcom amerykańskim na wysunięcie przypuszczenia, że może on znajdować się nawet pod połową powierzchni Marsa - poinformował BBC News na swojej stronie internetowej.
Zmierzająca ku Plutonowi amerykańska sonda kosmiczna New Horizons wykonała szereg zdjęć Jowisza oraz jego pierścieni, i czterech największych księżyców. Spotkanie z największą planetą Układu Słonecznego pozwoliło zwiększyć prędkość statku kosmicznego NASA do 80 tys. km na godz. Dzięki temu New Horizons dotrze do Plutona już w 2015 roku.
Zespół astronomów kierowany przez Petera Tuthilla z Uniwersytetu w Sydney odkrył wyjątkową mgławicę, która nie tylko będzie interesującym przedmiotem badań naukowych, ale jest też niezwykle pięknym obiektem.
Agencja NASA wystrzeliła rakietę z satelitą AIM, który zbada tajemnicze chmury występujące w atmosferze ziemskiej na wysokości około 80 km.
Sydney Barnes, astronom z Lowell Observatory w Stanach Zjednoczonych, opracował nową metodę ustalania wieku gwiazd, zwaną żyrochronologią. Opis metody ukaże się w najbliższym numerze czasopisma naukowego "Astrophysical Journal".
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych instrumentów obserwacyjnych, Kosmiczny Teleskop Hubble'a, należący do dwóch największych agencji kosmicznych na świecie, amerykańskiej NASA i europejskiej ESA, obchodzi właśnie swoje 17. urodziny.
Dwie sondy NASA pracujące w ramach programu STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) nadesłały pierwsze trójwymiarowe zdjęcia Słońca. Dzięki takiemu spojrzeniu na naszą dzienną gwiazdę astronomowie będą w stanie dużo lepiej poznać słoneczną fizykę oraz poprawić dokładność przewidywania kosmicznej pogody, która w istotny sposób wpływa na nasze życie na Ziemi.
Kometa Lovejoy (C/2007 E2) od momentu odkrycia okazała się obiektem ciekawym. Jest bowiem pierwszym ciałem tego typu odkrytym przy pomocy amatorskiego aparatu cyfrowego. Dokonał tego Terry Lovejoy z Queensland w Australii uwieczniając kometę przy pomocy swojego Canona 350D.