Świat nauki (archiwalne artykuły)

Na słynącym z lemurów Madagaskarze odkryto trzy nowe gatunki tych zwierząt. Ich naukowy opis zamieszczono w piśmie "International Journal of Primatology".
Uczestniczenie w skomplikowanych społecznych sytuacjach oraz nauka nowych umiejętności zwiększa u muszek owocowych potrzebę snu - czytamy w najnowszym "Science".
Wiele roślin stosuje samozapylenie, ale chińscy biolodzy odkryli, że jedna z nich robi to w bardzo nietypowy sposób. Chodzi o orchideę z gatunku Holcoglossum amesianum - czytamy w najnowszym "Nature".
Wyspecjalizowane komórki ucha wewnętrznego, dzięki którym słyszymy dźwięki, zachowują zdolność regeneracji - wykazali naukowcy kalifornijscy.
Wczesne wejście w okres dojrzewania może oznaczać problemy psychiczne w przyszłości, takie jak stany lękowe czy zaburzenia odżywiania - wskazują najnowsze badania amerykańskie.
Zbyt duża ekspozycja na nieistotne dla zwierząt dźwięki może spowodować, że mózg wyciszy je na rzecz innych bodźców dźwiękowych - donoszą naukowcy z Francji i Kanady na łamach numeru "Nature Neuroscience".
Pospolite muszki owocowe z trzech kontynentów uległy identycznym zmianom genetycznym, ułatwiającym życie w cieplejszym klimacie - informuje "Science". Ewolucja muszek Drosophila subobscura przebiegała niezależnie od siebie i trwała około 20 lat - twierdzi Raymond Huey z University of Washington w Seattle.
Nie tylko ludzie, ale i szympansy potrafią precyzyjnie przekazywać wiedzę między sobą, i to przez kilka pokoleń uczniów i nauczycieli - czytamy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Słonie potrafią szybko biegać - dowodzą naukowcy z Royal Veterinary College w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzili oni badania biomechaniki ruchu tych zwierząt - donosi serwis Eurekalert.
Ingerencja człowieka w środowisko może zmienić poligamiczne samce oposów australijskich w osiadłych monogamistów - czytamy w najnowszym "New Scientist".
"Perfumując się" przy pomocy skóry zrzuconej przez grzechotnika, amerykańskie wiewiórki stają się mało atrakcyjne dla tych drapieżnych gadów - informuje "New Scientist".
Nepalska firma farmaceutyczna postanowiła wspomóc zagrożone wyginięciem sępy -informuje "New Scientist". Zjadając padlinę, sępy pełnią ważną rolę sanitarną i zapobiegają szerzeniu się chorób. Jednak ich liczba na subkontynencie indyjskim dramatycznie spadła - z około 40 milionów dziesięć lat temu do zaledwie kilku tysięcy obecnie.
W Niemczech ukazała się publikacja, w której
opisane są polskie osiągnięcia biotechnologiczne na polu rolnictwa, dietetyki, diagnostyki medycznej, farmacji, inżynierii środowiskowej - informuje serwis internetowy AlphaGalileo.
Prąd elektryczny odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran - dowiódł międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykazali też, że manipulując polem elektrycznym w miejscu uszkodzenia tkanki można przyspieszyć proces gojenia.
Słonie unikają spadzistego terenu i nie lubią chodzić pod górkę - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Current Biology". Fritz Vollrath z University of Oxford oraz eksperci z organizacji Save the Elephants Jake Wall i Iain Douglas-Hamilton wykorzystali globalny system pozycjonowania satelitarnego (GPS) do śledzenia wędrówek słoni po sawannie w północnej Kenii.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności