Astronomowie odkryli najbardziej - jak dotąd - przypominającą Ziemię egzoplanetę, czyli planetę poza naszym Układem Słonecznym. Być może jest tam również woda - poinformowało European Southern Observatory.
Jeden ze składników nowo zbadanego układu podwójnego jest najlżejszym znanym nam białym karłem - informują strony internetowe Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Uzyskano bezpośredni dowód na to, że efekty związane z pochłanianiem i wypromieniowaniem energii słonecznej mogą prowadzić do rozpędzania rotacji planetoid i nawet do ich rozrywania - informuje najnowszy numer "Science".
Badania przeprowadzone przy użyciu sondy Opportunity pozwoliły stwierdzić, że wysunięta w 2002 roku hipoteza mówiąca o oceanach wody, które miały kiedyś istnieć na Czerwonej Planecie, może być błędna. Nową teorię przedstawiono w ostatnim numerze czasopisma "Nature".
Aż trzy duże erupcje wulkaniczne na Io sfotografowała na jednym zdjęciu sonda New Horizons - informuje NASA. Przepiękne zdjęcie jednego z galileuszowych księżyców Jowisza - Io wykonała lecąca do Plutona sonda New Horizons. Sonda wykorzystała instrument o nazwie Long Range Reconnaissance Imager (LORRI)
Minęło dwadzieścia lat od wybuchu najsłynniejszej supernowej ostatnich lat. Pozostałość po tej potężnej eksplozji jest obserwowana przez astronomów do dzisiaj. Niedawno zaprezentowano nowe zdjęcia obiektu wykonane przez Teleskop Hubble'a w grudniu 2006 r.
Astronomowie z zespołu prowadzonego przez Uniwersytet Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych znaleźli "embrion" gwiazdy, która kiedyś może stać się obiektem dokładnie takim, jak Słońce.
Nowe obserwacje wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazują, że pył zgromadzony wokół martwej gwiazdy w centrum mgławicy Helisa (Ślimak), powstaje podczas zderzeń komet, które przetrwały jej wybuch. Wyniki badań astronomów zostaną opublikowane w czasopiśmie "Astrophysical
Journal Letters".
Zdjęcia wykonane przez kamerę o wysokiej rozdzielczości, znajdującą się na pokładzie pojazdu Mars Reconnaisance Orbiter, dostarczyła nowych dowodów na istnienie wody na Czerwonej Planecie - informuje w swoim ostatnim wydaniu tygodnik "Science".
Nowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery CCD - Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) zainstalowanej na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a - ukazuje mgławicę planetarną NGC 2440 w pełnej okazałości. Mgławica ta powstała po odrzuceniu zewnętrznych warstw przez gwiazdę o masie zbliżonej do masy naszego Słońca.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał oszałamiające zdjęcie rozmaitych galaktyk w gromadzie galaktyk Abell S0740. Gromada oddalona jest od Ziemi o 450 milionów lat świetlnych i znajduje się w konstelacji Centaura.
Enceladus, jeden z księżyców Saturna, opryskuje lodem 11 okolicznych satelitów planety - donoszą amerykańscy naukowcy ma łamach "Science". Enceladus prawie w całości zbudowany jest zzamarzniętej wody, mimo to jest geologicznie aktywny. W okolicy jego południowego bieguna wciąż wybuchają lodowe gejzery.
Sonda Cassini wykonała zdjęcia ogromnej chmury na Tytanie. Naukowcy przypuszczają, że ma ona taki sam skład chemiczny jak ciecz wypełniająca jeziora na największym księżycu Saturna. O odkryciu donosi serwis internetowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Ludzie często zadają pytanie, po co latać na Księżyc? NASA sporządziła raport, w którym zebrano aż 181 pomysłów na to, co można robić na Księżycu. Licząca 48 stron publikacja powstała na podstawie konsultacji NASA z różnymi organizacjami, instytucjami, naukowcami i innymi osobami. Zapewne nie wszystkie opisane w niej kwestie zostaną zrealizowane.
W wyższych warstwach atmosfery Saturna zaobserwowano zaskakujący mechanizm wzrastania i obniżania się temperatury. Zjawisko przeczy założeniu, że atmosfery wszystkich planet Układu Słonecznego funkcjonują według praw znanych nam z obecnej atmosfery Ziemi. O odkryciu donosi numer "Nature".