Liczba starszych braci wpływa na prawdopodobieństwo skłonności homoseksualnych u mężczyzny. Zależność ta dotyczy jednak wyłącznie braci biologicznych - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach najnowszego numeru pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Ojcostwo korzystnie wpływa na mózg - odkryli naukowcy amerykańscy badają samce marmozety zwyczajnej (Callithrix jacchus), małpy szerokonosej nazywanej też matołką - podaje "New Scientist".
Śluz pokrywający płastugi może być źródłem nowego antybiotyku przeciw bakteriom opornym na obecnie stosowane leki - wskazują najnowsze badania norweskie, o których informuje serwis internetowy AlphaGalileo.
Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które słyszą ostre, wysokie dźwięki bzyczenia komarów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że komary słyszą się nawzajem i na podstawie generowanego podczas lotu bzyczenia kolegów i koleżanek
rozróżniają ich płeć oraz łączą się w pary - donosi najnowszy numer "Current Biology".
Nie tylko ludzie są zdolni do empatii. Naukowcy z Kanady zaobserwowali podobną cechę również u myszy. Opis tego niezwykłego odkrycia zamieszcza tygodnik "Science". Dotychczas naukowcy zakładali, że zdolność empatii, czyli współodczuwania z innymi, jest wyjątkową ludzką cechą i ewentualnie może występować wśród naczelnych.
Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.
Według autorów pracy opublikowanej w lipcowym numerze "International Journal of Obesity" aktywność fizyczna dzieci jest kontrolowana biologicznie, nie zaś przez wpływy środowiskowe.
Mrówki pustynne mają wewnętrzny licznik, który pozwala im oceniać pokonywane odległości na podstawie liczby wykonanych kroków - wskazują niemieckie badania. Te pracowite owady wykorzystują swój wewnętrzny pedometr, by znaleźć powrotną drogę do gniazda z wyprawy po jedzenie.
Udomowienie psów sprawiło, że w ich DNA zaczęły gromadzić się mutacje, które normalnie byłyby eliminowane w dzikiej populacji. Dzięki nim dużo łatwiej można było kształtować psie rasy - wskazują szwedzko-irlandzkie badania. Informację na ten temat zamieszcza tygodnik "New Scientist".
Prawie 430 tysięcy internautów zajrzało od wiosny do gniazda bocianiej pary i jej potomstwa, mieszkających na kominie nieczynnej kotłowni urzędu gminy w Przygodzicach (Wielkopolska).
Gazele, żyjące na pustyniach Arabii Saudyjskiej, mogą przeżyć długotrwałe susze dzięki zdolności obkurczania serca i wątroby, czyli organów zużywających dużo tlenu - o tych ciekawych obserwacjach arabsko-amerykańskiego zespołu naukowców informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Zaobserwowanemu po raz pierwszy od 80 lat małemu wijowi niewiele brakuje do prawdziwego tysiąconoga - informuje "Nature".
Serotonina, znana przede wszystkim z wpływu na nasze nastroje i emocje, zapewnia długi i dobry sen - wykazały najnowsze badania na muszkach owocowych. Artykuł na ten temat można przeczytać na łamach pisma "Current Biology".
Odmienność od reszty nie zawsze musi być źródłem nieprzyjemności. Jak wskazują najnowsze badania amerykańskie, samcom gupików ubarwionym odmiennie od reszty łatwiej uniknąć ataku ze strony drapieżnika. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Nature".
Żaby potrafią trzymać się mokrych i śliskich
powierzchni dzięki nanotechnologicznej budowie swojej skóry - informuje pismo "Interface".