Świat za pośrednictwem internetu wyczekuje, kiedy w przygodzickim gnieździe wyklują się kolejne bociany. Dwa z nich są już na świecie, w gnieździe pozostały jeszcze 3 bocianie jaja.
Jak podaje agencja Reuters, w północnej Hiszpanii dokonano niezwykłego odkrycia - znaleziono malowidła, które przedstawiają ludzkie dłonie i konie. Płótnem malarskim była ściana jaskini. Wiek dzieła ocenia się na 25 tysięcy lat.
Naukowcy z Kanady opracowali interaktywny papier elektroniczny. Dzięki temu, będzie można wytwarzać zwijalne wyświetlacze do smartfonów i innych małych urządzeń, a także produkować ekrany interaktywne, które będą służyć do prezentacji.
Niewielki meteoryt uderzył w dach gospodarstwa we wsi Sołtmany. To pierwszy meteoryt od 17 lat, który odnaleziono w Polsce zaraz po upadku na ziemię.
W Bieszczadach i Beskidzie Niskim właśnie rozpoczął się okres godowy traszek karpackich. Potrwa do końca czerwca.
Już w niedzielę o 14:30 odbędzie się rywalizacja lekkich pojazdów elektrycznych The Greenpower Corporate Challenge 2011. Na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii pojawi się polski zespół Silesian Greenpower - ze skonstruowanym przez siebie nowym modelem SG 2011.
Wielkie teleskopy Subaru oraz Gemini-South pomogły japońskim astronomom wykonać zdjęcia wielu zderzających się galaktyk. W ten sposób wykryli obecność aktywnych supermasywnych dziur w centrach tych galaktyk.
Skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN chomik, urządzenie, które pobierze próbki gruntu z jednego z księżyców Marsa, został przekazany Instytutowi Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Minie kilka miesięcy nim poleci w kierunku Marsa.
Absolwent Politechniki Koszalińskiej, Piotr Górski, opracował specjalną nakładkę na palec, która ułatwi życie osobom z dysfunkcjami dłoni. Nakładka pomoże w posługiwaniu się długopisem, a wkrótce także szczoteczką do zębów, widelcem czy śrubokrętem.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, na łamach pisma "Nature" przekonują, że genetyczne modyfikacje w populacji komarów pomogą zmniejszyć zachorowalność na malarię.
Metoda dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, dzięki której można wytwarzać grafen do celów przemysłowych, uzyska ogólnoświatową ochronę patentową.
Specjaliści brytyjskiej firmy Pachube wymyślili system konwersji danych z różnego typu czujników na typowe formaty. Dzięki temu będzie mogła powstać aplikacja, za pomocą której nasz telefon komórkowy określi poziom promieniowania na danym obszarze lub poda bieżący stan pogody.
Taki jest nowoczesny procesor, opracowany przez naukowców i inżynierów ze Stanów Zjednoczonych. Umożliwia on modernizację mobilnych urządzeń, m.in. telefonów komórkowych. Charakteryzuje się tym, że w mig wykrywa nowe komponenty i potrafi przebudować cały układ danego urządzenia - podaje pismo "Technology Review".
Materiał, który, niczym dół liścia, odbija część promieni słonecznych, dzięki czemu eliminuje nadmiar promieniowania, opracowano w Pekinie. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem go do użycia jako zabezpieczenia termicznego dachów.
Rój Lirydów znów pojawi się na naszym niebie. W ciągu kilku najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory - informuje Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie.