Świat nauki (archiwalne artykuły)

Testosteron pomaga samcom niektórych gatunków ptaków śpiewających zmienić się w prawdziwych ptasich "macho" - odkryli amerykańcy biolodzy. Dodatkowa dawka hormonu sprawia, że ptaki stają się bardziej aktywne oraz atrakcyjniejsze dla partnerek, ale taki tryb życia szybko negatywnie odbija się na ich zdrowiu.
Cząsteczkę, która bierze udział w powstawaniu połączenia półkul mózgu potrzebnego im do wzajemnej komunikacji, zidentyfikowali badacze z Australii. Artykuł na ten temat zamieszcza majowe wydanie pisma "Journal of Neuroscience".
Północnoamerykańskie żaby ryczące mogły roznieść po świecie groźną chorobę płazów, wywoływaną przez grzyby - informuje pismo "Biology Letters". Pochodząca ze wschodnich wybrzeży USA żaba rycząca (Rana catesbeiana) osiąga wielkość do 20 centymetrów i wagę do pół kilograma. Pożera wszystko, co się rusza i może być połknięte - pisklęta, myszy, węże, a nawet małe żółwie.
Żyjące w grupach langusty potrafią wyczuć, która z nich jest chora i konsekwentnie jej unikać. Gwarantuje to zdrowie całej populacji - czytamy w najnowszym "Nature".
W czasie ostatniego tysiąclecia Morza Bałtyckiego zginął z jego wód tylko jeden gatunek fauny - jesiotr amerykański. To, że Bałtyk jest morzem tak ubogim w gatunki zwierząt, nie jest "winą" człowieka. W głównej mierze spowodowane jest to młodym wiekiem geologicznym morza, które jeszcze "niedawno" było akwenem słodkowodnym.
Jedz banany, póki jeszcze możesz. Już niedługo mogą zniknąć z powierzchni Ziemi - ostrzega Światowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Informację na ten temat podaje serwis "New Scientis".
"Awans społeczny" zwiększa agresję osy klecanki (Polistes dominulus), tworzącej kolonie - informuje pismo "American Naturalist". Naukowcy z University of Cambridge oraz University College w Londynie przeprowadzili badania nad tą osą. W jej przypadku nie wystarczy być odpowiednikiem wicepremiera - możliwość rozmnażania daje tylko najwyższa pozycja w społeczności. Aby ją osiągnąć, trzeba czekać na śmierć wyższych rangą rywali.
Naukowcy zrozumieli sposób, w jaki udar mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Okazało się, że związany z udarem stres powoduje otwarcie się kanałów, przez które do neuronów napływają zabójcze ilości jonów - wynika z
kanadyjskich badań. Zdaniem autorów najnowszej pracy na łamach tygodnika "Science", odkrycie to może zaowocować nowymi metodami ochrony neuronów przed skutkami udaru.
Po raz pierwszy od 83 lat naukowcy rozpoznali nie tylko nowy gatunek, ale i całkiem nowy rodzaj współcześnie żyjącego w Afryce zwierzęcia należącego do rzędu naczelnych - informuje najnowszy "Science".
Pod wpływem stresów chomiki, podobnie jak ludzie, jedzą więcej i tyją - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "American Journal of Physiology-Regulatory, Integrative and Comparative Physiology".
Delfiny mają swoje "imiona" - charakterystyczne gwizdy, które wykorzystują do rozpoznawania się
i wzajemnej komunikacji - oświadczyli amerykańscy naukowcy. Każdy delfin, oprócz własnego imienia, zna i rozróżnia "po imieniu" całą najbliższą rodzinę i przyjaciół.
Prawie 20 nowych gatunków drobnych stworzeń morskich odkryli naukowcy podczas trzytygodniowej wyprawy badawczej w głębiny Atlantyku.
Być może jesteśmy na tropie jednego z najstarszych mechanizmów ochronnych w świecie żywym. Odkryto go w mięśniu sercowym oraz w mózgu; sprawia on, że komórki stają się odporne na brak tlenu.
Pszczoły potrafią sprawnie podejmować decyzje, szybko zawiązując koalicję - informuje serwis "EurekAlert".
Kość gnykowa, z której istnienia u człowieka zwykle nie zdajemy sobie sprawy, odgrywa bardzo ważna rolę w życiu waleni - informuje "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności