Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pewne rzeczy śnią się rzadziej niż inne. Na przykład liczenie, pisanie czy czytanie we śnie, nie są tak popularne jak chociażby często pojawiający się motyw ucieczki przed zagrożeniem, a jeżeli już pojawiają się w świecie marzeń sennych, stwarzają osobie śniącej wiele trudu i oporu. Jednym z takich motywów jest także muzyka...
Jak informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry", pojawiło się nowe odkrycie, które stwarza podstawy do produkcji piwa, które przechowywane dłużej, nie będzie traciło swego smaku.
Studentki finansów i rachunkowości warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej swoją koncepcją piorącego pokrowca podbiły świat.
Jak ocenia szef agencji kosmicznej Roskosmos z Rosji, załogowy lot na Marsa będzie możliwy dopiero po 2035 roku - taką informację przekazała agencja ITSR-TASS.
Amerykańscy naukowcy znów zaskakują. Tym razem opracowali nowoczesną kamerę do smartfonów. Przypomina oko owada, a składa się z 25 obiektywów.
Dzięki staraniom naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto, osoby chore na autyzm lub takie, która mają problemy z mówieniem, za pomocą multimedialnego telefonu iPhone mogą się łatwiej porozumiewać z otoczeniem.
Okazuje się, że można sterować kursorem na ekranie komputera za pomocą własnych myśli, myśląc o różnych głoskach - informuje "Journal of NeuroEngineering".
Robot, który z precyzją człowieka posłuży się skalpelem lub sensor, który będzie monitorował oddech noworodka - to możliwe do osiągnięcia dzięki nanotechnologicznemu sensorowi, który analizuje ruch ludzkiego ciała.
Doświadczony Szerp Ap, wraz z zespołem himalaistów ruszyli na wyprawę na Mount Everest, by sprzątnąć tony śmieci z najwyższej góry świata.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali niezwykłą symulację komputerową - obronę Bizancjum i bitwę pod Manzikertem w 1071 roku. Symulacja przypomina grę komputerową z serii Civilization.
Kosmiczny rejestrator lotu REBR pomyślnie przeszedł ciężką próbę, powrócił na Ziemię z orbity. Odporne na wysoką temperaturę i ogromne przeciążenia urządzenie w kształcie stożka waży 1 kilogram i ma średnicę 30 centymetrów.
Kwiecień to bardzo dobry miesiąc do obserwowania Saturna. Swoją aktywnością popisze się także ciekawy rój Lirydów. Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej.
W Akademii Morskiej w Szczecinie zainaugurowano Europejskie Centrum Szkoleniowe LNG. Uroczystej inauguracji dokonał Pan Aleksander Grad Minister Skarbu Państwa.
NASA opublikowała najnowszą, a zarazem pierwszą fotografię Merkurego, zrobioną z jej orbity. Zdjęcie to wykonał MESSENGER - sztuczny satelita najmniejszej planety Układu Słonecznego.
Celem konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, firmę Osram oraz Agencję Soma, było wyłonić młodych ludzi z talentem, którzy zaprezentowali nietuzinkowe podejście do światła, przestrzeni i opraw oświetleniowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności