Naukowcy odkryli białko, które reguluje aktywność i działanie adiponektyny, hormonu otyłości - donosi najnowszy numer "Nature Cell Biology".
Afrykańska ryba potrafi polować i chwytać zdobycz na lądzie - informuje "Nature". Odkrycia dokonali belgijscy naukowcy z uniwersytetu w Antwerpii. Channallabes apus, podobna do węgorza z wąsami suma, dorastająca 30-40 centymetrów ryba z rodziny długowąsowatych żyje w błotnistych bagnach Konga i Angoli. Bywa hodowana w akwariach. Okazało się, że potrafi wysuwać się z wody i wyginając głowę do dołu łapać szczękami owady.
Amfetamina wywiera silniejszy wpływ na mózg mężczyzn niż kobiet - zaobserwowali badacze z USA. Jak napisali na łamach pisma "Journal of Biological Psychiatry", odkrycie to może zaowocować nowymi skutecznymi metodami leczenia uzależnienia od amfetaminy oraz różnych zaburzeń psychicznych.
Najmocniejszy ze znanych klejów jest wytwarzany przez bakterie, które można znaleźć w wodzie z kranu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Osoby, które szybko uczą się języków obcych, mają więcej istoty białej w obszarze mózgu odpowiedzialnym za przetwarzanie dźwięków - zaobserwowali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Informację podaje serwis internetowy New Scientist.
Złoty karaś (Carassius auratus), przodek złotej rybki, potrafi przeżyć wiele miesięcy bez tlenu. Naukowcom z Oslo udało się ustalić, jak tego dokonuje.
Prusaki "decydują" np. o wyborze kryjówki, stosując zasady prostej demokracji. Każdy z owadów ma jednakowy wpływ na los całej grupy. Potwierdziły to doświadczenia, których wyniki opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Wieloryb, który wpłynął na Zatokę Gdańską to humbak. Osobnik ma około 10-12 metrów długości. Został zauważony podczas żerowania na ławicy szprotów - poinformował PAP szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego dr Krzysztof Skóra.
Mieszkające w gniazdach osy gryzą swoich
współtowarzyszy, by nakłonić ich do zaopatrywania kolonii w żywność - informuje pismo "Animal Behaviour".
Miłośnicy bocianów z całego kraju będą mogli od przyszłego tygodnia obserwować na stronie internetowej życie tych ptaków, dzięki mikroskopowej kamerze zamontowanej przy
urzędzie gminy w Przygodzicach (Wielkopolskie).
Ślimaki, których muszla skręca się w lewą stronę, są dla drapieżników bardzo niewygodną zdobyczą - informuje pismo "Biology Letters".
Szczątkowe trzecie oko usytuowane pomiędzy kośćmi ciemieniowymi czaszki niektórych jaszczurek ma wyjątkowe właściwości - informuje "Science".
Znane z bogatego repertuaru śpiewów chińskie żaby z rodzaju kaskadówek wykorzystują też ultradźwięki do porozumiewania się między sobą - wskazują najnowsze badania naukowców z USA i Chin.
Mały ssak, znaleziony w Laosie w 2005 roku, sprawił naukowcom kolejną niespodziankę - donosi serwis Science. Okazało się, że może on należeć do rodziny gryzoni uważanej za wymarłą od 11 milionów lat.
Mechanizm, który kontroluje tempo ruchów naszego ciała, udało się rozszyfrować naukowcom z USA. Odkrycie to pomoże opracować nowe metody leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego, które mogą m.in. prowadzić do paraliżu kończyn - napisali badacze w najnowszym tygodniku "Nature".