Świat nauki (archiwalne artykuły)

Koreański profesor Woo Suk Hwang rzeczywiście jako pierwszy na świecie sklonował w roku 2005 psa, chociaż w sprawie ludzkich komórek macierzystych okazał się oszustem - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Chociaż mózg kolibra jest wielkości zaledwie ziarenka ryżu, ptaki te wykazują zdumiewająco dobrą pamięć podczas poszukiwań pożywienia - odkryli brytyjscy i amerykańscy badacze.
Naukowcy odkryli mutację odpowiedzialną za gromadzenie się glutaminianu w synapsach i śmierć komórek nerwowych spowodowanych nadmiernym podnieceniem - donosi najnowszy numer "Journal of Experimental Medicine".
Nowy gatunek rekina odkryto w meksykańskim Morzu Corteza. Rekin ten ma bardzo małe zęby i żywi się mięczakami i krewetkami. Jest to pierwsze odkrycie gatunku rekina w tych wodach od 34 lat.
Żyjąca w glebie bakteria Pseudomonas putida potrafi przekształcić styropianowe kubki czy plastikowe talerze w ekologiczny plastik -informuje pismo "Environmental Science & Technology".
Zielone australijskie rzekotki mogą być źródłem skutecznego sposobu na komary. Związek wydzielany przez skórę rzekotek może wejść w skład przyszłych środków odstraszających te owady - czytamy w BBC News.
Głęboko w warstwach oceanicznych osadów żyją organizmy, których cykl życiowy trwa nawet do 2000 lat - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Bociany, które zimowały w środkowej i południowej Afryce już dolatują do Europy - wynika z informacji przekazywanych sobie przez ornitologów. Boćki, które najwcześniej rozpoczęły wędrówkę, są już nad Izraelem lub w okolicach Turcji i Grecji. Jest to główny szlak "polskich" bocianów, tzw. czarnomorsko-egipski.
Plaga ropuch olbrzymich w Australii obejmuje coraz większe terytorium. Inwazja trujących płazów będzie postępowała jeszcze szybciej, ponieważ ropuchy mają coraz dłuższe nogi - informują australijscy badacze na łamach ostatniego "Nature".
Chemokiny są potrzebne dla uwolnienia komórek odpornościowych ze szpiku kostnego - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature Immunology".
Argentyński biolog Alex Kacelnik udowodnił, że kruki są w stanie wykonywać z nieznanych sobie materiałów proste narzędzia, co świadczy, iż obdarzone są wyróżniającą je w świecie zwierząt inteligencją, przypisywaną dotąd wyłącznie człowiekowi i niektórym naczelnym.
Podobnie jak szczepionka uodparnia na chorobę zakaźną, tak odpowiednia doza stresu we wczesnym dzieciństwie może zahartować na stres w przyszłości - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy odkryli białko odpowiedzialne za
hiperaktywację plemników, umożliwiającą im zapłodnienie - donosi najnowszy numer "Nature". Hiperaktywacja plemników polega na zmianie sposobu ich poruszania się z symetrycznych drobnych ruchów do asymetrycznych uderzeń witki plemnika.
Mózg ludzki przechodzi znaczące zmiany w budowie jeszcze po 18 roku życia - zaobserwowali naukowcy z USA. Zdaniem autorów artykułu na łamach pisma "Human Brain Mapping", odkrycie to wskazuje, że nasz mózg kończy dojrzewanie po 20 roku życia.
Zastąpienie stosowanego w weterynarii leku
przeciwzapalnego inną substancją powinno zahamować zagładę sępów - informuje pismo "Public Library of Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności