Świat nauki (archiwalne artykuły)

Urządzenie, które może wytwarzać energię drogą przemiany światła słonecznego i wody - to najnowszy wynalazek amerykańskich naukowców - sztuczny liść.
Tranzystory organiczne - to filar pamięci komputerowej opracowanej przez amerykańskich naukowców. Wytwarza się ją metodą drukowania. To, zdaniem badaczy, bardzo tania pamięć.
Szafran indyjski, inaczej kurkuma, czyli główny składnik popularnego curry, może znaleźć zastosowanie poza kuchnią. Jak informuje BBC News/Science&Environment - może pomóc wykrywać materiały wybuchowe.
Do czego mogą przydać się włókna z łodyg i liści ananasów czy bananów? Na przykład do produkcji tworzyw, które będą mogły znaleźć zastosowanie w przemyśle samochodowym. A wszystko dzięki opracowanej przez brazylijskich naukowców metodzie.
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy w styczniu ruszyli na ekspedycję naukową do Sudanu, wrócili do Polski. W piątek, 18 marca odbyła się konferencja prasowa, podczas której opowiedzieli o wynikach swoich badań.
Jak podaje internetowy serwis china.org - na prowincji Qinghai w środkowo-zachodnich Chinach - chińscy archeolodzy odkryli kolejne fragmenty Wielkiego Muru.
W tym tygodniu mamy najlepszą w tym roku okazję do obserwowania Merkurego - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Każdy chętny może wziąć udział w liczeniu gwiazd gwiazdozbioru Lwa. Ogólnoświatowa akcja edukacyjna GLOBE At Night rusza już jutro.
O 2 w nocy naszego czasu, sonda kosmiczna Messenger z USA weszła na orbitę Merkurego - to pierwsze tego typu dokonanie w historii lotnictwa kosmicznego.
Słonie, które widzą lwa w pobliżu chronią się w cieniu starszych samic, naśladują ich zachowanie. To właśnie samice najlepiej odróżniają prawdziwe zagrożenie od jego pozorów.
Już w sobotę na naszym niebie wyjątkowe widowisko. Będzie można podziwiać Księżyc, duży, jasno świecący i w pełni. Tego dnia będzie najbliżej Ziemi.
Przez ostatnie 40 lat, na mapie Polski, zmniejszył się o 75% obszar występowania chomika europejskiego. W skali Europy jest to zagrożony gatunek.
Jak sprawdzić powiązanie działań mózgu z zachowaniem? Pomóc może miniaturowy skaner, który pozwala rejestrować zmiany fal mózgowych - skonstruowali go naukowcy z USA.
Chory na stwardnienie zanikowe boczne, 43-letni Brytyjczyk - zapisał wzorce swojej mowy, by w przyszłości, gdy będzie musiał używać syntezatora mowy, mógł własnym głosem czytać młodszemu synowi - podaje BBC News/Health.
Sól o mocniejszym smaku, niskokaloryczny cukier oraz tłuszcz, po którym nie utyjemy – tak wyglądają skutki zastosowania nanotechnologii w przemyśle spożywczym. Naukowcy zapowiadają nową generację „chemii” kulinarnej, która ma być nie tylko smaczna, ale i zdrowa.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności