Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy opracowali nowoczesną metodę badania, czy dana substancja może być lekiem. Za pomocą zaawansowanych technik holograficznej i spektroskopowej, monitorowali zmiany zachodzące we wnętrzu komórek stanowiących tkankę - informuje "Journal of Biomedical Optics".
Nowe technologie, które pomogą sędziemu meczu piłki nożnej być bardziej obiektywnym, już w przyszłym roku będą testowane - informuje "New Scientist". Przyda się nadgarstek sędziego i miniaturowy komputer w piłce.
Czy można uregulować rytm serca tic-tac`em? Tego jeszcze nikt nie zbadał, ale naukowcy z USA opracowali rozrusznik serca wielkości dwukalorycznego cukierka.
Jak informuje magazyn naukowy "Technology Review" - naukowcy z Ameryki skonstruowali urządzenie, które pomoże chorym na ostrą postać jaskry - ma monitorować ciśnienie śródgałkowe. To komputer, wielkości milimetra sześciennego, który można wszczepić do oka.
CD-ROM, odpowiednia płyta - już. Masz w domu laboratorium. Jak informuje "Lab on a Chip", naukowcy przekształcili ten prosty zestaw komputerowy w super nowoczesny moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność cząstek lub mikroorganizmów w próbkach poddanych badaniu.
Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, wahadłowiec Discovery dostarczył do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy, wielofunkcyjny moduł.
Już po raz kolejny zgaśnie światło na całym świecie, w ramach akcji "Godzina dla Ziemi". To wyraz poparcia dla ochrony klimatu na planecie. Akcja organizowana przez ekologów z WWF 26 marca o godz. 20:30 odbywa się pod hasłem "Godzina dla Ziemi WWF. Spraw, by trwała dłużej".
Regularne sortowanie odpadów to nawyk jedynie połowy mieszkańców stolicy. Jedynie 1/5 zdaje sobie sprawę, ile śmieci wytwarza - to wyniki raportu "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON".
Greenpower to wyścig samochodów elektrycznych, który poraz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych.
Inowrocław, znane w Polsce miasto uzdrowiskowe, wzięli na cel naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odkryli ślady najstarszych tężni, wykorzystywanych do warzenia soli. Badania wskazują, że najstarsze tego typu budowle działały w II-IV wieku.
Falowy sen - to cecha charakterystyczna stada mew. Dzięki temu, zawsze któryś osobnik nie śpi i "stoi na czatach", pilnując całego stada.
Wyjątkowa pomoc dla śledczych w telefonach nowej generacji - to one pomogą śledzić podejrzanych w tłumie.
Niewielkie urządzenie, z czujnikiem podobnym do zegarka, może w przyszłości znacznie ułatwić mierzenie ciśnienia tętniczego krwi.
Zespół do Badań nad Średniowiecznym i Nowożytnym Toruniem pod kierownictwem prof. Krzysztofa Mikulskiego zanalizuje rozwój przestrzenny miasta od jego lokacji w 1233 aż do 1813 roku. Cezura końcowa wynika z likwidacji znacznej części przedmieść z powodu rozbudowy twierdzy w okresie napoleońskim. W opracowaniu zostanie uwzględnione środowisko naturalne późniejszego miasta i zasięg osadnictwa przedlokacyjnego.
Oceni jakość głosu i mowy on-line - aplikacja stworzona przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, ze szczególną dedykacją dla tych, którym została usunięta krtań lub którzy mają wady wymowy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności