Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wszystkie systemy są sprawne i wahadłowiec Discovery jest gotowy do zaplanowanego na lipiec startu - oświadczyły w środę władze NASA. Wcześniej przez dwa dni inżynierowie i naukowcy przeprowadzili dokładny przegląd promu.
Planetoida Itokawa, zbadana przez sondę Hayabusa, okazała się obiektem bardzo różnym od dotychczas obserwowanych z bliska planetoid - informuje najnowszy numer czasopisma "Science". Japońska misja Hayabusa (co w języku Kraju Kwitnącej Wiśni oznacza "sokół") została wystrzelona w maju 2003 roku przy pomocy rakiety
M-5.
Nietypowa aktywność okolic biegunowych Enceladusa może być wytłumaczona, jeśli założymy, że położenie równika i biegunów tego księżyca uległo wyraźnym zmianom w ostatnim czasie - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Japoński satelita podczerwony Akari dostarczył pierwszych obrazów nieba - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Pierwsze galaktyki były bardzo małe w porównaniu z dzisiejszymi. Ważyły nawet 10000 razy mniej niż nasza Droga Mleczna- informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Naukowcy planują kolejne misje kosmiczne, które tak jak sonda Deep Impact, zbadają komety poprzez bliskie przeloty lub uderzenia pociskami - informują strony internetowe University od Maryland.
Władze NASA zatwierdziły realizację kolejnej księżycowej misji - w październiku 2008 roku w stronę Srebrnego Globu poleci Lunar Reconnaissance Orbiter - czytamy na stronie NASA.
Pierwszą "kosmiczną turystką" może zostać Anousheh Ansari, urodzona w Iranie założycielka firmy Telecom Technologies i fundatorka Ansari X Prize - nagrody za skonstruowanie statku kosmicznego bez pomocy funduszy rządowych - informuje serwis Space. com .
Projekt Sloan Digital Sky Survey (SDSS-II)
ogłosił właśnie odkrycie dwóch słabych galaktyk, będących satelitami naszej Galaktyki.
Dzięki pomiarom wykonanym przez magnetometr znajdujący się na pokładzie sondy Cassini, wiemy, że doba na Saturnie trwa 10 godzin, 47 minut i 6 sekund - informuje "Nature".
Narodziny nowej Czerwonej Plamy w atmosferze Jowisza śledzi na bieżąco Teleskop Kosmiczny Hubble'a, podsyłając na Ziemię przepiękne zdjęcia atmosfery tej największej planety naszego układu - informuje Space Telescope Science Institute.
Pomysł latającego dywanu nie jest aż taką fantazją, jak się wydaje: amerykański uczony zaprojektował pojazd kosmiczny, który nawiązuje do tej idei.
Dziejącemu się na naszych oczach podziałowi komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 przyglądał się ostatnio uważnie Teleskop Kosmiczny Hubble'a - informuje Space Telescope Science Institute.
Astronomowie odkryli w Układzie Słonecznym aż 45 nowych obiektów - informuje serwis NewScientist.com. Są to skalno-lodowe obiekty o średnicy od 50 do 500 kilometrów, które krążą za orbitą Neptuna, w tzw. pasie Kuipera.
NASA przesuwa planowany start swoich dwóch nowych satelitów pogodowych - CloudSat i Calipso. Jak informują władze NASA, przyczyną opóźnienia są problemy techniczne - czytamy w serwisie Space.com.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności