Jest prawie niemożliwe, aby błyski gamma pojawiły się w galaktyce takiej jak nasza - wynika z badań grupy astronomów, którą kieruje Krzysztof Stanek, polski astronom pracujący w USA.
Na najnowszych zdjęciach wykonanych przez europejską sondę Mars Express widoczny jest jeden z kraterów na Czerwonej Planecie, który wygląda jak uśmiechnięta twarz - czytamy na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Wir skłębionych chmur na biegunie południowym Wenus widać na pierwszych zdjęciach, które po wejściu na orbitę tej planety przesłała na Ziemię sonda Venus Express - informuje serwis Space.com.
Nowoodkryty niebieski pierścień Urana jest związany z niewielkim księżycem tej planety o nazwie Mab- informuje najnowszy numer czasopisma "Science".
Nowy 1.8-metrowy teleskop będzie poszukiwał optycznych sygnałów wysyłanych przez potencjalne pozaziemskie cywilizacje - informują strony internetowe Planetary Society.
Nowe modele komputerowe odsłaniają nam tajemnice związane z powstawaniem najbliższej Słońcu planety - informują astronomowie na zjeździe Royal Astronomical Society w Leicester.
Odłamki ziemskich skał wyrzucone w przestrzeń przez zderzenie z asteroidem mogły zanieść ziemskie mikroorganizmy na powierzchnię Tytana - księżyca Saturna - poinformowano podczas "Lunar and Planetary Science Conference" w Houston.
Najpopularniejsza internetowa przeglądarka na świecie, Google, ma dla swoich użytkowników nową propozycję - mogą "z bliska" przyjrzeć się powierzchni Czerwonej Planety przy pomocy interaktywnych map serwisu Google Mars.
Niewykluczone, że trzy miliony lat temu do antarktycznego Morza Rossa wpadł meteoryt o średnicy około 5 km. O odkryciu poinformowano na konferencji Lunar and Planetary Science Conference w Houston (USA).
Agencja NASA odroczyła kolejny start wahadłowca z maja na lipiec. Poinformowano, że dodatkowy czas jest niezbędny do wymiany czujników paliwa w zbiorniku pojazdu. Wykryto bowiem, że jeden z czujników przesyłał niezbyt dokładne odczyty. Inżynierowie NASA postanowili wobec tego wymienić wszystkie.
Naukowcy NASA ogłosili pierwsze - zaskakujące - wyniki analizy próbek z komety Wild 2, dostarczonych na Ziemię przez sondę Stardust. Wynika z nich, że komety "narodziły się z ognia i lodu".
Dzięki zjawisku mikrosoczewkowania, odkrytemu przez zespół OGLE, znamy kolejną chłodną i odległą planetę - informują astronomowie w artykule złożonym do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters"
Wszystkie trzy księżyce planety Pluton są tego samego koloru - ujawniły obserwacje wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Oznacza to, że mogły powstać podczas tej samejkosmicznej eksplozji ponad 4 miliardy lat temu - czytamy w serwisie NewScientist.com.
Sonda Cassini znalazła prawdopodobny dowód na to, że na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, znajduje się woda w stanie ciekłym -informuje w piątek NASA. Enceladus to jeden z księżyców Saturna. Został odkryty w 1789 roku przez Williama Herschela. Satelita ma średnicę 500 kilometrów i obiega Saturna po prawie kołowej orbicie w odległości 238 tysięcy kilometrów.
Japoński biznesmen, 34-letni Daisuke Enomoto, został uznany przez komisję lekarską rosyjskiej agencji kosmicznej za zdolnego do odbycia lotu na orbitę okołoziemską - poinformowała w poniedziałek amerykańska organizacja "Space
Adventures".