Teraz jest najlepszy czas na obserwowanie odkrytej ostatnio przez Polaka komety C/2006 A1 (POJMAŃSKI). Warto poświęcić jeden wczesny poranek i spróbować ją dojrzeć na wschodnim niebie.
Zderzenie pulsara i wiatru elektronów emitowanego z jego powierzchni z materią dysku otaczającego zwykłą gwiazdę spowodowało błysk promieniowania gamma i rentgenowskiego - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Kolejne piękne zdjęcie Saturna i Mimasa nadesłała sonda Cassini - poinformowała NASA. Wąskokątna kamera sondy Cassini znów dostarczyła nam zdjęcia niezwykłej urody. Tym razem jej łupem padł księżyc Saturna o nazwie Mimas. Ma on średnicę 397 kilometrów i na prezentowanym zdjęciu został sfotografowany w świetle widzialnym z odległości 1.4 miliona kilometrów.
W golfa można grać wszędzie - na specjalnym polu, ale też na pustyni, na dachach, na lodzie czy w opuszczonych halach fabrycznych. Być może niedługo Rosjanie zagrają w golfa na orbicie okołoziemskiej - czytamy w serwisie NewScientist.com.
Prom kosmiczny Discovery wystartuje w kolejną misję na orbitę 10 maja 2006 r. - takie są ostatnie plany NASA. Byłby to pierwszy lot wahadłowca po 10-miesięcznej przerwie od lipca 2005 r. - informuje serwis Space.com.
Sonda Cassini nadesłała zdjęcia, które pozwoliły na uzyskanie nowego spojrzenia na powierzchnię Rhei, jednego z księżyców Saturna - poinformowała NASA. Księżyc Saturna o nazwie Rhea został odkryty przez Giovanniego Cassiniego już w 1672 roku. Zawdzięcza to swojej jasności, która jest na tyle duża, że można dojrzeć go nawet przez większą lornetkę.
Amerykańscy astronomowie, zajmujący się szukaniem śladów życia pozaziemskiego, sporządzili listę 10 "najbardziej obiecujących" miejsc w kosmosie, które w najbliższej przyszłości będą głównym celem ich obserwacji w poszukiwaniu życia pozaziemskiego.
NASA wyśle prom kosmiczny Atlantis na emeryturę już w 2008 roku - informuje serwis SpaceFlightNow.com.
Marsjańska zima oficjalnie zaczyna się dopiero w sierpniu, ale szefowie misji łazików Spirit i Opportunity już dzisiaj myślą o najlepszym miejscu dla nich do "przezimowania" - czytamy w internetowym serwisie NewScientist.com.
Galaktyka odległa od nas o ponad 6 miliardów lat świetlnych zawiera cztery razy więcej ciężkich elementów niż Słońce - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".
Naukowcy obserwują silną burzę z piorunami na Saturnie - najpotężniejszą, jaką kiedykolwiek wykryto na tej planecie - czytamy w serwisie Space.com.
Planety mogą powstawać nawet wokół bardzo masywnych gwiazd, czego dowodzi odkrycie dysków protoplanetarnych u dwóch ogromnych gwiazd, należących do Wielkiego Obłoku Magellana - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".
Gromada kulista M12 mogła stracić już nawet
milion gwiazd na rzecz Drogi Mlecznej - informują strony internetowe European Southern Observatory (ESO). Messier 12 (M12) to jedna z 200 gromad kulistych należących do naszej Galaktyki. Gromady kuliste to gęsto upakowane skupiska, liczące od 10 tysięcy do kilku milionów gwiazd, które powstały około 12-13 miliardów lat temu.
Polscy uczniowie biorący udział w międzynarodowym projekcie Faulkes Telescope będą obserwowali gwiazdę supernową, znajdującą się w galaktyce spiralnej M100 - poinformował PAP w dr Krzysztof Rochowicz z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, koordynujący obserwację supernowych przez uczniów polskich szkół.
Gorące halo otaczające galaktykę spiralną NGC 5746 jest pozostałością procesu jej narodzin - informuje najnowszy numer czasopisma "New Astronomy".