Szansą dla Małopolski jest połączenie biznesu z nauką - podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, który uczestniczył w środę w konferencji poświęconej tej tematyce.
Nadwozie pojazdu opancerzonego, które - co sprawdzono na poligonie - może przetrwać wybuch kilku ładunków - stworzyli konstruktorzy Politechniki Wrocławskiej.
Czy nie marzyłaś kiedyś o tym, by być w dwóch miejscach jednocześnie? Wysłać swego sobowtóra na nudne zebranie czy po zakupy do supermarketu? Wkrótce będzie to możliwe dzięki naszym cybernetycznym klonom, które lada moment trafią na rynek.
Wymarły ssak, którego szkielet odkryto w Ameryce Północnej, posiadał cechy i naczelnych, i gryzoni - piszą naukowcy na łamach "Zoological Journal of the Linnean Society".
Naukowcy wciąż próbują ustalić, ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia. Najnowsze badania amerykańskie sugerują, że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Publikację na ten temat zamieszcza pismo "Sleep Medicine".
50 latarń ulicznych zasilanych energią słoneczną i wiatrową do końca roku będzie zainstalowanych w większości wsi gminy Strzyżów (Podkarpackie). W przyszłym roku 80 podobnych latarń oświetli ulice Strzyżowa - poinformował w czwartek burmistrz Marek Śliwiński.
Trwające od prawie 10 lat na Podkarpaciu szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie praktycznie zlikwidowały zagrożenie tą chorobą - poinformował w środę Janusz Ciołek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krośnie.
"Wielkopolski system monitorowania i prognozowania" i "Partnerski związek nauki i postępu" to dwa programy, które uruchomiła Politechnika Poznańska w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej.
List intencyjny inaugurujący współpracę badawczo-rozwojową podpisali przedstawiciele koncernu informatycznego Tieto Poland z władzami Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.
W jaki sposób papier powstawał setki lat temu, a jak dziś możemy go wytworzyć w domu wyjaśniała Anna Czajka z Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów. Prowadzony przez nią "Warsztat papiernika" przygotowało Archiwum Główne Akt Dawnych w ramach XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.
Zorza Polarna zmniejszyła się w drugiej połowie obecnej dekady i stała się rzadsza niż kiedykolwiek wcześniej w okresie ponad wieku - takie są ustalenia Fińskiego Instytutu Meteorologicznego - pisze agencja AFP.
Wenus z Milo być może wyznaczała kiedyś kanon piękna, jednak naukowcy postanowili odkryć, jakie kobiety dziś uważane są za atrakcyjne. Nie sięgnęli w tym celu do popularnej prasy kolorowej, ale przeprowadzili kompleksowe badania - informuje EurekAlert.
Jedne z najpiękniejszych ptaków, żurawie, zbierają się do jesiennych odlotów. Od kilku dni nad Warmią i Mazurami słychać ich charakterystyczne nawołania zwane klangorem. Wrócą w lutym.
Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczne liście, które pełniąc rolę ogniw słonecznych, produkują prąd. W dodatku są tańsze i bardziej przyjazne środowisku niż standardowo używane ogniwa słoneczne bazujące na silikonie.
Amerykański automatyczny łazik marsjański Opportunity dostrzegł kamień, który może być meteorytem. Naukowcy z NASA zdecydowali, że robot podjedzie do kamienia i zbada go dokładniej.