Internet, HI-Tech

Komputerom od początku istnienia towarzyszyły szkodliwe programy. Początkowo wirusy powstawałygłównie dla zabawy czy chęci „zabłyśnięcia” umiejętnościami programowania. Z czasem jednak ich twórców coraz bardziej interesował nielegalny zarobek.Proporcje odwróciły się do tego stopnia, że dziśzłośliwe programy przeznaczone do innych celów, niż osiąganie korzyści finansowych, to prawdziwa rzadkość. Tym bardziej szokujące jest ostatnie odkrycie ekspertów bezpieczeństwa z firmy Doctor Web, jakim jest wirus Android.Elite.1.origin.
Wyniki badania „Cyberzagrożenia mobilne” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz Interpol między sierpniem 2013 r. a lipcem 2014 r. pokazują, że w badanym okresie co piąte urządzenie z Androidem, chronione przez rozwiązania bezpieczeństwa Kaspersky Lab, było atakowane przez szkodliwe oprogramowanie co najmniej jeden raz. Najpopularniejszymi szkodliwymi programami są trojany SMS, które bez wiedzy właściciela wysyłają wiadomości na numery premium. W Europie Wschodniej drugim najczęściej atakowanym państwem była Polska. Załączam dokument ze szczegółami.
Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International wynika, że 13% użytkowników z Europy straciło pieniądze lub ważne informacje na skutek aktywności swoich dzieci online. Jak widać, oprócz niebezpieczeństwa, jakie niosą cyberzagrożenia, istnieje również ryzyko nieumyślnego spowodowania przez dzieci problemów swoim rodzicom.
Eksperci z Kaspersky Lab oszacowali szanse na przedostanie się szkodliwego programu do urządzenia z systemem OS X firmy Apple. Z danych pochodzących z systemu Kaspersky Security Network wynika, że aktywny użytkownik internetu jest atakowany szkodliwym oprogramowaniem dla systemu OS X przynajmniej 10 razy w roku.
Europejski Tydzień Kodowania (ETK) w całej Europie trwa między 11 a 17 października. Cel przyświecający inicjatywie jest jeden: pokazać, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną i każdy może się go nauczyć. Autorem pomysłu na skalę światową jest grupa młodych doradców ds. agendy cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. W Polsce koordynatorem wydarzenia jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, a partnerem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Mistrzowie Kodowania. Dzięki tej współpracy mamy szansę wyróżnić się na arenie międzynarodowej jako nowy lider kodowania.
W czasach dynamicznego rozwoju internetu oraz mediów społecznościowych możemy zapomnieć o całkowitym zniknięciu z sieci. Na podstawie pobieranych przez nas plików, przeglądanych stron WWW czy publikowanych zdjęć można bardzo łatwo zidentyfikować każdego. Czy mimo to, dla tych, którzy pragną być anonimowi w internecie, jest jeszcze szansa?
Młodzi ludzie znają zasady bezpiecznego korzystania z internetu, ale nie stosują ich w praktyce - wynika z badania NASK. Blisko 90 proc. wie, że udostępnianie danych w sieci jest niebezpieczne, mimo to jedna czwarta badanych ma profile otwarte na portalach społecznościowych.
Badacz z Kaspersky Lab, Fabio Assolini, zaprezentował podczas konferencji Virus Bulletin swoje badanie dotyczące zagrożenia związanego z systemem płatności Boletos – szeroko rozpowszechnionej kampanii oszustw finansowych, których celem są Brazylijczycy.
Ponadstandardowa wydajność, dłuższa żywotność i bezpieczeństwo danych. Innowacyjne oprogramowanie PlexTurbo to dodatkowy atut, dla którego warto zwrócić uwagę na nowe dyski SSD Plextor M6 Pro.
Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się ewolucji spamu w sierpniu 2014 r. Wyniki analizy są niepokojące – w badanym miesiącu wykryto aż 32 miliony ataków phishingowych, co stanowi wzrost na poziomie 62% w porównaniu z lipcem bieżącego roku. Atakujący najchętniej podszywali się pod firmy Yahoo!, Facebook oraz Google.
Bardzo małe firmy, zatrudniające poniżej 25 pracowników, posiadają ten sam współczynnik wykorzystywania urządzeń mobilnych co duże przedsiębiorstwa. Jednak większość z nich nie jest świadomych kwestii bezpieczeństwa oraz nie posiada wiedzy technicznej czy budżetu niezbędnego do zapewnienia właściwej ochrony urządzeń mobilnych będących własnością firmy lub pracowników. Eksperci z Kaspersky Lab postanowili przyjrzeć się tej sytuacji.
Telewizja stała się niemal wszechobecna. Towarzyszy nie tylko w domu w trakcie przygotowywania śniadania, czy prasowania. W telewizory wyposażone są pokoje hotelowe, dworcowe poczekalnie i wiele innych miejsc. Czy telewizja na stale zadomowiła się jako medium towarzyszące?
Z Internetu korzysta już ponad 60% Polaków. Większość z nich wchodzi do sieci kilka razy dziennie – w domu, w pracy i w podróży. Internauci przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, a eksperci biją na alarm – to nowy rodzaj uzależnienia.
Tablet w plecaku, smartfon w kieszeni. Uczniowie coraz częściej wyposażeni są w urządzenia mobilne i chętnie po nie sięgają nie tylko w celach rozrywkowych, ale i edukacyjnych. Jak z głową wykorzystać przenośny sprzęt elektroniczny do nauki?
Mimo ogromnej popularności portali społecznościowych jedynie niewielka część użytkowników internetu ma świadomość związanych z nimi zagrożeń. Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby korzystające z portali społecznościowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Takie są wyniki badaniaprzeprowadzonego przez Kaspersky Lab wraz z B2B International.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności