Gorące lato kojarzy nam się z długo wyczekiwaną beztroską, zabawą i wypoczynkiem. Niestety – nasze dyski, inaczej niż my sami, niezbyt przepadają za wysokimi temperaturami. Specjaliści z wrocławskiej firmy odzyskującej dane HDLab radzą, co zrobić, aby usterka dysku twardego nie zakłóciła nam pracy lub urlopu.
Spam, wiadomości phishingowe oraz fałszywe oprogramowanie antywirusowe – to trzy zagrożenia, z którymi najczęściej stykają się użytkownicy internetu. Do takiego wniosku doszli analitycy Harris Interactive na podstawie wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab w okresie luty-marzec 2010 r. wśród 9 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii.
Information design, wizualizacje danych statystycznych, logo design, corporate identity, product design, design powierzchni, projekty badawcze – ruszyła internetowa galeria, stworzona przez studentów i wykładowców SWPS we Wrocławiu. Galeria dostępna jest dla wszystkich użytkowników internetu.
Eksperci z Kaspersky Lab zostali poinformowani przez jednego z największych rosyjskich operatorów komórkowych – MegaFon – o podejrzanej aplikacji Find and Call, która pojawiła się w oficjalnych sklepach Apple App Store oraz Google Play. Po przeprowadzeniu analizy przez specjalistów z Kaspersky Lab okazało się, że Find and Call jest wieloplatformowym trojanem, który kradnie książki adresowe z zainfekowanych smartfonów działających pod kontrolą systemu iOS oraz Android i wysyła spamowe wiadomości SMS.
Eksperci ds. bezpieczeństwa zidentyfikowali lukę w systemie operacyjnym Android używanym przez tablety i smartfony. Pozwala ona oszukać użytkownika i zainstalować bez jego wiedzy groźne malware.
Do 9 lipca można oddawać swoje głosy na filmiki prezentujące dwa finałowe projekty w konkursie innowatorów Imagine Cup. Na zwycięzców konkursu czeka nagroda - 10 tys. dolarów.
Cyberzagrożenia atakujące platformę Mac OS X to fakt, a szkodliwi użytkownicy nie odpuszczają i realizują kolejne ataki na komputery Mac. 27 czerwca 2012 r. eksperci z Kaspersky Lab przechwycili nową falę ataków na system Mac OS X będących częścią kampanii APT (Advanced Persistent Threat), których celem byli aktywiści ujgurscy.
Portale społecznościowe na dobre zadomowiły się w internecie, zyskując coraz więcej użytkowników odwiedzających je nawet kilkanaście razy dziennie. Niewątpliwym liderem społecznościówek jest Facebook, który dużymi krokami zbliża się do miliarda zarejestrowanych użytkowników. Tak pokaźna liczba osób odwiedzających portal z mniejszą lub większą częstotliwością to niewątpliwie pokusa dla cyberprzestępców, którzy szukają sposobów na infekowanie komputerów i zarabianie brudnych pieniędzy.
Głęboko wewnątrz bloków konfiguracyjnych Stuxneta, szkodliwego programu, który atakował cały szereg starannie dobranych irańskich organizacji, ukryta jest pewna zmienna. Przechowuje ona kod, który odczytany jako data wskazuje na 24 czerwca 2012 r. Okazuje się, że jest to data zatrzymania pracy procedur rozmnażania się Stuxneta i infekowania przez niego napędów przenośnych. Eksperci z Kaspersky Lab idą o krok dalej i analizują powiązania tej daty z inną cyberbronią - robakiem Duqu.
Ze wszystkich danych osobistych, jakie przechowujemy online, informacje finansowe stanowią dla nas największy powód do niepokoju: 60% użytkowników uczestniczących w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Kaspersky Lab przez Harris Interactive w lutym i marcu 2012 r. stwierdziło, że najbardziej obawiają się wykorzystania ich informacji finansowych przez osoby trzecie.
Gastronomia, kosmetyka, usługi lokalne – od tych kategorii ofert rozpoczynała się historia zakupów grupowych w Polsce. Obecnie coraz mocniejszą kategorię stanowi asortyment sklepów internetowych, a te sprzedają coraz więcej kuponów. Sami Sprzedający podkreślają natomiast zalety nowej formy reklamy – większy ruch na stronie i grono powracających klientów.
Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego szkodliwego programu dla systemu Android, ukrywającego się pod postacią fałszywej aplikacji bezpieczeństwa o nazwie „Android Security Suite Premium”. Trojan jest w rzeczywistości nową wersją niesławnego ZeuSa, który przechwytuje SMS-y docierające do zainfekowanego smartfonu i wysyła je do cyberprzestępców.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu poświęconego spamowi w maju 2012 r. Z analizy wynika, że w ostatnim miesiącu wiosny miał miejsce dalszy spadek ilości niechcianych e-maili wykrywanych w ruchu pocztowym: udział tych wiadomości zmniejszył się o 3,4% i znajdował się na najniższym poziomie od początku roku – 73,8%. Co ciekawe, spam pochodzący z Polski był kierowany głównie do odbiorców amerykańskich.
– 3, 2, 1, sprzedano! Do zakupu nowego telewizora HD lub biletu na mecz finałowy w okazyjnej cenie potrzeba tylko kilku kliknięć. Niestety, internetowe serwisy aukcyjne są nie tylko doskonałą platformą do szybkiego dokonywania zakupów - to również idealne miejsce dla osób uprawiających nielegalny handel, szczególnie w czasie, gdy mają miejsce popularne wydarzenia, takie jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Eksperci z Kaspersky Lab radzą, jak rozpoznać potencjalne oszustwa.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu dwóch artykułów, w których eksperci z firmy szczegółowo analizują mechanizmy infekcji i dystrybucji szkodliwego oprogramowania Flashfake dla systemu Mac OS X. Teksty zawierają między innymi odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Flashfake (znany również jako Flashback) zainfekował niemal 750 000 Maków na całym świecie.