Świat nauki (archiwalne artykuły)

Międzynarodowa grupa naukowców na podstawie analiz próbek materiału genetycznego blisko 1000 kotów stworzyła drzewo genealogiczne tego gatunku. Dzięki temu możemy poznać kocich przodków aż do najstarszego z nich, dzikiego kota afrykańskiego, żyjącego w starożytnym Egipcie - informuje tygodnik "Science".
UNESCO po raz pierwszy skreśliło obiekt z listy światowego dziedzictwa przyrody. Stało się to na skutek decyzji Sułtanatu Omanu, który zmniejszył o 90 procent powierzchnię rezerwatu oryksów arabskich.
Fragment broni, używanej przez wielorybników w XIX w., znaleziono w olbrzymim wielorybie grelnandzkim, złowionym w maju u wybrzeży Alaski. Urzędnicy z Alaski i przyrodnicy nie wykluczają, że zwierzę żyło więcej niż wiek.
Nietknięty grób egipskiego dworzanina, który żył około 4 tys. lat temu, odkryli archeolodzy z Belgii. Poinformowało o tym egipskie ministerstwo kultury.
Naukowcy opracowali nową metodę przekształcania cukrów prostych - na przykład glukozy czy fruktozy - w 5-hydroksymetylofurfural (HMF), który może być wykorzystywany do wytwarzania różnego rodzaju chemikaliów - informuje "Science".
Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Apostolosa Christou z Armagh Observatory w Wielkiej Brytanii zaobserwował przejście jednego z księżyców Urana na tle drugiego. Jest to pierwsza obserwacja tego typu.
Niemiecki Instytut Kultury Polskiej wydał książkę na temat historii Polski i stosunków polsko-niemieckich, przeznaczoną, jako materiał uzupełniający do nauki historii w szkołach ponadpodstawowych w Niemczech - poinformował PAP przedstawiciel instytutu, dr Andrzej Kałuża.
Większość badanych osób wolało smak nowego rodzaju genetycznie modyfikowanych pomidorów niż zwykłych nie "poprawianych" warzyw - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Nature Biotechnology".
Chiny planują ogłoszenie moratorium na produkcję biopaliw ze zbóż i innych roślin; zalecają producentom przerzucenie się na uprawy dotąd mniej popularne w Chinach, np. sorgo - poinformowała chińska agencja Xinhua.
Naukowcy z Niemiec odkryli cząsteczkę kluczową w odczuwaniu przez zwierzęta bólu w niskiej temperaturze - informuje pismo "Nature".
Latem lawinowo rośnie liczba przypadków utraty danych z komputerów i innych nośników. Dane są niszczone w wyniku wyładowań atmosferycznych, wysokich temperatur czy zalania sprzętu, spowodowanego intensywnymi deszczami.
Dzięki obserwacjom satelity rentgenowskiego NASA o nazwie Rossi X-ray Timing Explorer (RXTE), udało się dokładnie wyznaczyć masę czarnej dziury w układzie Cygnus X-1 - informuje NASA.
Udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za skłonność do otosklerozy, która jest najczęstszą przyczyną głuchoty wśród ludzi rasy białej - poinformowano podczas konferencji European Society of Human Genetics.
Nielegalny wyrąb lasów może zniszczyć w ciągu najbliższych 10 lat ostatnie ostoje orangutanów. Świat powinien włączyć się w pomoc dla Indonezji, by powstrzymać przemyt zarówno drewna, jak i małp - wynika raportu ONZ.
Zapłodnione komórki jajowe mogą być używane, podobnie jak dotychczas niezapłodnione, do eksperymentów mających na celu uzyskanie linii embrionalnych komórek macierzystych (ES) oraz klonowania zwierząt - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności