
Po 2010 roku mniej będzie w internecie filmów wideo robionych przez internautów. Przestaną je zamieszczać portale tzw. społecznościowe, które wprowadzą stopniowo cenzurę tematyczną - zapowiadają analitycy ScreenDigest w ogłoszonym w raporcie.

Astrofizyk Stephen Hawking oznajmił, że jeszcze w 2007 r. chce odbyć samolotem lot w warunkach zerowej grawitacji. Ma to być przymiarka do lotu w kosmos w 2009 roku - poinformował "Daily Telegraph".

Naukowcom z Holandii udało się zidentyfikować wariant genu, który wpływa na pociąg do alkoholu, a przez to może zwiększać predyspozycje do alkoholizmu. Autorzy pracy na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" liczą, że ich odkrycie pomoże w przyszłości oceniać, które osoby pijące dużo alkoholu są najbardziej narażone na uzależnienie od niego, a także pozwoli na dobór indywidualnych dla danego pacjenta - zatem najskuteczniejszych - metod leczenia alkoholizmu.

Coraz cieplejsze lata powodują odtlenienie wód Bałtyku i Morza Północnego - czytamy w najnowszym "Science". Wpływa to niekorzystnie na liczebność węgorzyc, gatunku ryb, uznawanych za tzw. bioindykatory, świadczące o sytuacji całego ekosystemu.

Zwierzęta często wykorzystują śpiew jako sposób wabienia partnera. Teraz naukowcy odkryli u gibonów niezwykłą metodę obrony przed drapieżnikami - śpiewem ostrzegają o nim krewniaków - informuje serwis "Eurekalert".

Średniowieczny mur odkryli archeolodzy nadzorujący prace przy rozbudowie kanalizacji w Czeladzi (Śląskie) - poinformował dr Jacek Pierzak z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.

Kopalny gad Microraptor gui "wynalazł" dwupłatowy lot o 125 mln lat wcześniej, niż bracia Wright w ogóle pomyśleli o swoim samolocie Flyer I. O wynikach analiz skamieniałości z Chin informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Science".

Polski miłośnik astronomii Grzegorz Duszanowicz odkrył trzy supernowe, które wybuchły w odległych galaktykach, poinformował portal Astronomia.pl.

Zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wzbogaciły się o kolejny zabytek lotniczy związany z historią polskich sił powietrznych. Jest nim myśliwiec MiG-21MF pomalowany na niecodzienny złoty kolor.

Badacze z ze Stanów Zjednoczonych opisali mechanizm, który nastawia wewnętrzny "budzik" na bardzo wczesną godzinę u osób cierpiących na syndrom zaawansowanej fazy sennej. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "Cell".

Zmiana klimatu przyniesie w Chinach w nadchodzących dziesięcioleciach szkody środowisku i gospodarce, powodując duży spadek w produkcji rolniczej - stwierdza opublikowany raport rządowy.

Warany z Komodo (Varanus komodoensis) mogą rozmnażać się partenogenetycznie, czyli bez udziału samców - ogłosili brytyjscy naukowcy na łamach grudniowego wydania pisma "Nature".

Udało się zrekonstruować oryginalne sanktuarium boga Amona w świątyni Hatszepsut w Deir-el-Bahari - poinformował PAP zastępca kierownika polskiej misji archeologicznej w tej świątyni, dr Mirosław Barwik.

Najbliższa przyszłość rynku procesorów to procesor Power6 taktowany zegarem szybszym niż 5 GHz, procesor Cell z zegarem ponad 6 GHz i 80-rdzeniowy procesor Intela - uważają specjaliści.Najnowsze koncepcje przedstawiono w materiałach przygotowywanych na technologiczną konferencję -International Solid State Circuits Conference - która odbędzie się w lutym w San Francisco w USA.

Ludzie współcześni (Homo sapiens) ewoluowali jeszcze długo po osiedleniu się w Europie. Niewykluczone też, że zajmując kontynent mogli się krzyżować z Neandertalczykami - sugerują naukowcy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".