Historia wirusów

Złośliwe programy mogą wydawać się stosunkowo nowym zjawiskiem. Na skutek epidemii z ostatnich kilku lat większość użytkowników komputerów została wprowadzona w świat wirusów, robaków i trojanów - głównie w wyniku infekcji ich komputerów. Pewną rolę odegrały również media, coraz częściej donoszące o najnowszych cyber-zagrożeniach i aresztowaniach twórców wirusów.

W rzeczywistości złośliwe oprogramowanie nie jest zjawiskiem zupełnie nowym. Chociaż pierwsze komputery nie były atakowane przez wirusy, nie oznacza to, że nie były potencjalnie podatne na ataki. Gdy informatyka była jeszcze w powijakach, niewielu ludzi posiadało wiedzę na temat systemów komputerowych wystarczającą do wykorzystywania istniejących luk.

Kiedy tylko komputery rozpowszechniły się, pojawiły się problemy. Zaczęto wykrywać wirusy w wyspecjalizowanych sieciach, na przykład ARPANET w 1970. Gwałtowny rozwój komputerów osobistych zapoczątkowany we wczesnych latach 80 przez firmę Apple spowodował rozwój wirusów na podobną skalę. Coraz więcej osób uzyskało dostęp do komputerów oraz wiedzę na temat ich działania. W konsekwencji, niektórzy z nich wykorzystywali ją do wyrządzania szkód.

Wraz z rozwojem technologii ewoluowały wirusy. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat byliśmy świadkami niewyobrażalnych zmian w dziedzinie komputerów. Pierwsze prymitywne maszyny uruchamiane z dyskietek rozwinęły się w potężne systemy zdolne do błyskawicznego przesłania ogromnych ilości danych, skierowania wiadomości e-mail pod setki lub tysiące adresów, dostarczania rozrywki w postaci filmów, muzyki oraz interaktywnych stron WWW. Twórcy wirusów dotrzymują tempa tym zmianom.

Podczas gdy w latach 80 wirusy atakowały różne systemy operacyjne i sieci, obecnie większość z tworzonych wirusów wykorzystuje luki w najpopularniejszym oprogramowaniu: Microsoft Windows. Twórcy wirusów aktywnie wykorzystują wzrastającą liczbę niezabezpieczonych użytkowników. Pierwsze złośliwe programy wywołały szok wśród użytkowników, których komputery zaczęły zachowywać się w nieprzewidziany sposób. Jednak wirusy, które wkroczyły w latach 90, stanowią znacznie poważniejsze zagrożenie: często wykorzystywane są do kradzieży poufnych informacji takich jak dane dotyczące kont bankowych czy haseł.

Zrozumienie współczesnych zagrożeń ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa informatycznego. W sekcji tej dokonano przeglądu ewolucji złośliwego oprogramowania. Okraszona licznymi ciekawostkami historycznymi stanowi ona niezbędny fundament do zrozumienia początków dzisiejszych cyber-zagrożeń.

Szczegółowa historia na stronie: http://www.viruslist.pl

 

Polityka Prywatności