Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Według badań Jupiter Research i iProspect internauci używający wyszukiwarek sprawdzają tylko do trzech pierwszych podanych linków - podał w czwartek serwis BBC News. Według wyników cytowanych badań, 30 proc. internautów przy
wyszukiwaniu korzysta tylko z pierwszego podanego linku i jeśli odnosząca się do niego strona www nie spełnia ich oczekiwań - zmieniają kategorie wyszukiwania.
Co roku w Wielkiej Brytanii rozpada się aż 125 tysięcy związków małżeńskich, czyli prawie jeden na dziesięć - z powodu stresu spowodowanego włamaniem do prywatnego domu lub mieszkania - ogłosił w raporcie ośrodek badawczy IPPR (Institute for Public Policy Research).
Mężczyźni o wysokim poziomie testosteronu tracą zainteresowanie maksymalizacją zysków pod wpływem przeglądania obrazków z atrakcyjnymi, roznegliżowanymi paniami - informuje pismo "Proceedings of The Royal Society".
Wykorzystanie drobinek o średnicy kilkunastu nanometrów do odświeżenia bezcennych malowideł naściennych oraz starych papierowych druków wprowadza technikę konserwacji zabytków w XXI wiek oraz otwiera nowe horyzonty zastosowań przed nanotechnologią - donosi "Soft Matter".
"Nowotestamentowa relacja opisująca Jezusa stąpającego po wodzie znajduje naukowe wyjaśnienie" - powiedział oceanograf z Uniwersytetu Stanu Floryda w Miami, prof. Doron Nof.
Po długich badaniach naukowcy amerykańscy ustalili, że modlitwa odmawiana za chorych - przynajmniej przez osoby obce - nie skutkuje jako metoda leczenia, wbrew popularnym w niektórych kręgach w USA wierzeniom.
Za piciem przez dzieci w wieku szkolnym niskoalkoholowego piwa zamiast coca-coli i innych słodkich napojów opowiada się pewna belgijska organizacja terapeutów - podał holenderski dziennik "De Telegraaf".
Według prof. Jerzego Jarzębskiego, redaktora "Dzieł zebranych" Stanisława Lema pisarz był "przede wszystkim wielkimi myślicielem", a "pisarstwo służyło mu do tego, żeby mówić rzeczy ważne na temat całego świata i człowieka"
Zdechł żółw olbrzymi mieszkający w zoo w Kalkucie, który według swoich opiekunów miał 250 lat - poinformowały lokalne władze.
Dzięki internetowi można obejrzeć zdjęcia satelitarne własnej ulicy, obrazy z kosmicznych sond, a nawet zajrzeć do wnętrza czynnego wulkanu.
Japońscy meteorolodzy zweryfikowali system prognozowania czasu kwitnienia wiśni, by móc określić dokładną datę rozpoczęcia tego zjawiska. W ubiegłym roku zapowiedzi się nie sprawdziły, co było przyczyną wstydu pracowników instytutu meteorologicznego i wywołało falę społecznej krytyki.
Recepta na szczęście dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie zmienia się od lat - wynika z najnowszego raportu o poziomie szczęścia przeprowadzonego przez Pew Research Center.
Odczytując ślady deformacji słoi drzew, które rosną na osuwających się górskich zboczach można odczytać czas i zasięg występowania osuwisk. Zjawiska te, od kilkunastu lat występujące coraz aktywniej w Karpatach, wzbudzają duże zainteresowanie uczonych.
Ponad 80 proc. polskich internautów odróżniających linki sponsorowane od innych wyników wyszukiwania deklaruje, że świadomie klika na takie linki - wynika z raportu firmy badawczej Gemius.
Konsumpcja słodkiej wody wzrosła sześciokrotnie w XX wieku, podczas gdy liczba ludności świata w tym czasie tylko się potroiła - wynika z najnowszego raportu ONZ, opublikowanego przed Światowym Szczytem Wody w Meksyku.
Prognozowane ocieplenie klimatu nie musi stopić wszystkich lodowców. Lodowiec grenlandzki będzie się kurczył, ale lodowiec antarktyczny rozszerzał - wynika z międzynarodowych badań, w których uczestniczyli Polacy. Wyniki prac opublikowano w najnowszym "Science".
W połowie marca wyrusza na Spitsbergen 3-
osobowa grupa glacjologiczna, która prowadzić będzie do maja badania lodowców. W połowie kwietnia dołączy do niej międzynarodowa ekipa, uczeni z Norwegii, Finlandii, Kanady, Rosji, Wielkiej Brytanii - poinformował PAP dr Piotr Głowacki, kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN.
Na pustyni w zachodnim Egipcie odkryto gigantyczny krater, który powstał przed milionami lat w wyniku uderzenia meteorytu - informuje serwis BBC News.
Antarktyda traci rocznie około 152 km kw. lodu, przez co poziom wody w oceanach podnosi się o 0,4 milimetra - wyniki badań na ten temat opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Jest nas już na świecie ponad 6,5 miliarda -
tyle pokazuje licznik amerykańskiego urzędu Census Bureau, zajmującego się m.in. obserwacją i analizą procesów demograficznych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności