Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Biblioteki cyfrowe i zasoby edukacyjne w internecie to obecnie popularne pomoce edukacyjne w wielu krajach. Także klasyczną literaturę polską można czytać w sieci, dzięki
Polskiej Bibliotece Internetowej (PBI), zawierającej ok 26 tys. rekordów. W przyszłości mogą powstać także internetowe podręczniki szkolne, pisane przez nauczycieli.
Istnienie wielkiego krateru pod lodem Antarktyki Wschodniej podejrzewają naukowcy z USA. Ich zdaniem może to być ślad po upadku asteroidu około 250 mln lat temu. Miało wówczas miejsce tzw. wymieranie permskie, w którym wyginęło 90
proc. gatunków zwierząt na Ziemi - czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Sprzęt do zagłuszania telefonów komórkowych i patrole policyjne to środki, do jakich zamierzają się odwołać chińskie władze walcząc z plagą ściągania podczas czerwcowych egzaminów na wyższe uczelnie - podały chińskie media.
Ponad połowa młodych Brytyjczyków (59 procent) w wieku 18-24 lat pije alkohol wyłącznie po to, aby się upić. Udział pijących na umór może się jeszcze zwiększyć podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Niemczech - wynika z opublikowanych badań przeprowadzonych przez organizację charytatywną.
Działalność naukowców może stać się sztuką - tego zdania są organizatorzy oryginalnego konkursu ogłoszonego na Princeton University w USA, którego kolejna edycja zakończyła się wiosną tego roku.
W Unii Europejskiej jest coraz mniej palaczy
- wynika z najnowszego badania Eurobarometru, przeprowadzonego w związku z przypadającym 31 maja Międzynarodowym Dniem bez Tytoniu.
Miłośników wakacji nad ciepłym morzem na pewno ucieszy wiadomość, że na południowym Atlantyku odnaleziono najgorętszy w ziemskich oceanach otwór hydrotermalny (podwodny gejzer). Wypływa z niego woda o rekordowej temperaturze 407 st. C - donosi serwis "Nature".
Amborella, skromny krzew rosnący w lasach deszczowych Nowej Kaledonii na Południowym Pacyfiku, to prawdziwe "brakujące ogniwo" w świecie roślin. Dzięki niej naukowcy być może odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób z roślin nagozalążkowych wyewoluowały okrytozalążkowe.
Wirtualna, komputerowa terapeutka może pomóc w rzuceniu palenia - informuje "New Scientist". Dla osób, które są nieśmiałe, nie mają czasu bądź pieniędzy na typowe leczenie dla nałogowców, pomocą może być program komputerowy, opracowany przez zespół Betsy van Dijk z
holenderskiego uniwersytetu Twente w Enschede oraz organizację Stivoro zwalczającą palenie.
Wprowadzenie elastycznych godzin pracy daje pracownikom możliwość pogodzenia obowiązków domowych i zawodowych, a jednocześnie zwiększa efektywność ich pracy - wynika w najnowszego raportu opracowanego przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Pracy i Życia. Został on zaprezentowany w na konferencji prasowej w Komisji Europejskiej.
Pomnik łabędzia upamiętni zmagania z pierwszym w Polsce ogniskiem ptasiej grypy, które wiosną wykryto w Toruniu. "Było to dość spektakularne wydarzenie w historii miasta. Pomnik ma nawiązywać do wypuszczenia na wolność 79 łabędzi, które po badaniach okazały się zdrowe" - powiedział PAP szef magistrackiego wydziału informacji, promocji i turystyki, Andrzej Szmak.
Media w Państwie Środka używają coraz mniej znaków chińskiego pisma - wynika z badań przeprowadzonych przez chińskie Ministerstwo Edukacji.
Topniejąca warstwa lodu wokół biegunów Ziemi jest sygnałem, że następuje globalne ocieplenie. Paradoksalnie z tej samej przyczyny w chłodnych regionach świata pada coraz więcej śniegu - wynika z obserwacji glacjologów. W maju zakończył się pierwszy etap pomiarów lodowców, prowadzonych przez polskich naukowców na lodowcu Hansa na Spitsbergenie.
Choć ziemskie pole magnetyczne w ostatnich stuleciach zaczęło nagle słabnąć, niekoniecznie musi zniknąć lub ulec odwróceniu w ciągu najbliższych dwóch tysięcy lat - informuje "Science".
Doskonale zachowany meteoryt wielkości piłki futbolowej znaleziono głęboko w skale na dnie krateru uderzeniowego w RPA - informuje najnowszy numer "Nature".
Chiny zaraziły się od Japonii i USA robotomanią i doczekały się swojego pierwszego "osobistego robota" - podała agencja Xinhua. Wysoki na 80 cm prototypowy robot Liangliang ("świetlisty") może chodzić, pokonywać przeszkody i wykonywać wydawane głosem instrukcje, a także śpiewać, opowiadać dowcipy i ściągać informacje z internetu, a nawet komunikować się z właścicielem za pomocą SMS-ów.
Oba amerykańskie wybrzeża - Atlantyku i Pacyfiku - zostały objęte nowym, lepszym systemem wczesnego ostrzegania przed tsunami. To reakcja na tragedię z grudnia 2004 na Oceanie Indyjskim, gdy fale tsunami spowodowały śmierć ponad 200 tys. ludzi.
Amerykańscy naukowcy pracują nad nową, kompleksową i, jak zapewniają, rzetelną skarbnicą wiedzy o starożytnym Egipcie. Będzie to stale aktualizowana internetowa encyklopedia, dostępna dla każdego internauty pasjonującego się egiptologią.
Masz zamiar zrobić sobie tatuaż z imieniem ukochanej osoby? Wstrzymaj się do następnego roku - podpowiadają naukowcy na łamach nowego "New Scientist". Wtedy na rynek mają bowiem wejść nowe barwniki do tatuażu - bezpieczniejsze dla zdrowia oraz dużo łatwiejsze do usunięcia w przypadku miłosnej porażki.
Studentki z kanadyjskiego uniwersytetu wpadły na pomysł stworzenia idealnej torebki dla zapominalskich pań - czytamy w serwisie Discovery News. Jeśli właścicielka
zapomni włożyć do niej portfela albo telefonu komórkowego, torebka sama jej o tym przypomni.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności