Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Wystarczy zrobić w ciemnym tunelu czy kopalni zdjęcie z lampą błyskową, by ocenić zapylenie i związane z nim ryzyko chorób układu oddechowego - informuje "New Scientist".
Ludziom, którzy wychowali się na czarno-białej telewizji i czarno- białych filmach, często śnią się czarno-białe sny - informuje na łamach pisma "Consciousness and Cognition" Ewa Murzyn z University of Dundee w Wielkiej Brytanii.
Alarmy pożarowe ocaliłyby więcej osób, gdyby wydawane przez nie dźwięki nie były tak wysokie - informuje "New Scientist".
Opracowano technologię kopiowania złożonej struktury owadzich oczu, dzięki czemu możliwe jest tworzenie ich szklanych duplikatów na potrzeby nowoczesnej optoelektroniki, donosi "Nanotechnology".
Odpowiednio zsyntetyzowane wielościenne nanorurki węglowe mogą być wykorzystane do produkcji kostiumu o właściwościach zbliżonych do tego, który nosił Człowiek-pająk. Niewielki skrawek nowo opracowanego nanomateriału umożliwia utrzymanie, na pionowej gładkiej ścianie, ciężaru przekraczającego 150 kilogramów, donosi "Science".
Chińska kaligrafia została zgłoszona do wpisu na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO - poinformowała chińska agencja Xinhua.
W obronie "bąbelków" w gazowanych wodach mineralnych występuje portal "Woda dla zdrowia", któremu patronuje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza. Jak informuje redaktor portalu,
Nawet 900 worków potrafi napełnić w ciągu godziny piaskiem maszyna wynaleziona przez sopocianina Lecha Michalczewskiego. Urządzeniem, które właśnie zostało laureatem konkursu "Lider Polskiej Ekologii", zainteresowane jest m.in. węgierskie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Paleontolog z Teksasu, którego położony nad morzem dom zniszczył niedawny huragan Ike, w rumowisku odkrył skamielinę wielkości piłki futbolowej - podała agencja AP.
Obok kamer, systemy monitoringu mogą niedługo być wyposażone w mikrofony rejestrujące ultradźwięki. Nowy wynalazek pozwoli nie tylko usłyszeć kroki, ale i ocenić posturę intruza - informuje serwis "New Scientist".
Dwie duże sieci sklepów w USA jeszcze przed Bożym Narodzeniem rozpoczną sprzedaż albumów muzycznych na kartach pamięci MicroSD zamiast na płytach kompaktowych - informuje serwis cnet. Sieci już podpisały stosowne umowy z czterema wytwórniami muzycznymi.
Papier, pisak i słońce, takim warsztatem powinien legitymować się każdy szanujący się naukowiec XXI wieku, konstruujący nowoczesne układy mikroprzepływowe, tzw. laboratoria na chipie.
Liczba Japończyków w wieku powyżej 100 lat zwiększyła się ponaddwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat do ponad 36 tysięcy - poinformował w piątek rząd japoński.
Azjatyckie słonie potrafią dodawać. Ich umiejętności potwierdzili japońscy badacze w eksperymencie z użyciem ulubionego jedzenia zwierząt. Podczas testu naukowcy wrzucili w obecności słoni trzy jabłka do jednego wiadra i pięć do drugiego. Po chwili do każdego z nich dodali jeszcze po dwa jabłka.


Polsce grożą coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym długotrwałe ulewy latem i huragany zimą - ostrzega klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk. W dużym stopniu jest to efektem negatywnego wpływu człowieka na środowisko.
Dzięki georadarowi do badania podziemnych struktur udało się po raz pierwszy uzyskać trójwymiarowy model mrowiska, zaprezentowany na konferencji grafiki komputerowej Siggraph w Los Angeles.
W Nowej Zelandii jest 20 razy więcej owiec niż ludzi - wynika z opublikowanych w Wellington statystyk. Prowadzące obliczenia stowarzyszenie "Meat and Wool" ("Mięso i Wełna") dodaje, że to oznacza, iż na jednego mieszkańca kraju przypada ponad osiem owieczek.
Brytyjscy naukowcy sporządzili mapę Arktyki przedstawiającą potencjalnie sporne terytoria. Mapa, która powstała na Uniwersytecie w Durham, jako pierwsza uwzględnia roszczenia wszystkich zainteresowanych (Danii, USA, Norwegii, Islandii, Kanady i Rosji).
Dzięki nowej technologii analizy można będzie zbadać skład chemiczny odcisków palców - informuje "Science". Metodę opracował zespół prof. Grahama Cooksa z Purdue University.
Medale wręczane zwycięzcom tegorocznych Igrzysk Olimpijskich będą oprócz swych podstawowych kruszców zawierały kamień - nefryt.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności