Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Amerykańska siłownia wykorzystuje energię wytwarzaną przez ćwiczących w niej klientów. W ośrodku gimnastycznym Green Microgym w Portland (stan Oregon) zainstalowano specjalnie zaadaptowane rowery treningowe, które odzyskują energię wytwarzaną przez ćwiczących.
Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) określili zakres badań, jakie są konieczne do szybkiego - na przestrzeni najbliższych kilku lat - wprowadzenia do masowego użytku paneli słonecznych generujących prąd elektryczny z energii światła słonecznego.
Wyznawcy islamu rozpoczęli w poniedziałek 1430 rok według kalendarza muzułmańskiego, czyli księżycowego. Jest on nieco krótszy od tradycyjnego, a przez wyznawców islamu używany do wyznaczania dat świąt religijnych.
Równo dziesięć lat od rozpoczęcia procesu zastępowania "książeczkowych" dowodów osobistych plastikowymi kartami czeka nas kolejna rewolucja. Od 2011 roku - zgodnie z planami MSWiA - nasze dokumenty będą stopniowo wypierane przez elektroniczne dowody osobiste.
Bioelektroniczny czujnik wielkości znaczka pocztowego może "wywęszyć" bomby i inne materiały wybuchowe - informuje "New Scientist". Większość dostępnych na rynku wykrywaczy materiałów wybuchowych jest droga, skomplikowana i ma duże wymiary, toteż trudno ich używać w warunkach polowych.
W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia do Czasu Uniwersalnego Koordynowanego zostanie dodana dodatkowa sekunda. Oznacza to, że w noc sylwestrową będziemy świętować o sekundę dłużej.
Energiczny 1-godzinny trening na ruchomej bieżni hamuje uczucie głodu, gdyż wpływa na wydzielanie hormonów regulujących apetyt - zaobserwowali naukowcy brytyjscy.
Fluorescencyjne świecenie bananów, to nie efekt uboczny napromieniowania spowodowanego wybuchem w Czarnobylu, czy awarii w innej elektrowni atomowej, to również nie jest wynik hodowli bananów na terenach składowiska radioaktywnych materiałów, lecz naturalna, dotąd zupełnie niezauważona przez naukowców, cecha bananów - donosi "Angewandte Chemie International Edition".
Nawet 100 zł rocznie będzie można zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu "inteligentnych" liczników energii elektrycznej - poinformowali przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Zastosowanie nanoporowatego krzemu, jako anody w baterii litowo jonowej 7-krotnie zwiększa jej pojemność!
Patrząc na maskę samochodu, mimowolnie dostrzegamy rysy "twarzy" w jej układzie świateł, zderzaków czy kratek chłodnicy. To powszechnie znane zjawisko doczekało się szczegółowej analizy i opisu różnych typów "osobowości" aut.
Roboty w Japonii rozpoczynają podbój kolejnej dziedziny życia. Po robotach tańczących, grających w piłkę i sprzątających mieszkania, pojawiły się roboty-aktorzy. Na uniwersytecie w Osace odbyła się premiera pierwszej sztuki teatralnej, w której obsada składa się z ludzi i robotów.
Numery kart kredytowych, bazy osobowe klientów czy budżety firmowe to niektóre z poufnych danych, które może z łatwością poznać, kupując na giełdzie komputerowej czy internetowej aukcji używany dysk komputera - przestrzegają eksperci, namawiając do profesjonalnego kasowania danych.
Substancja twarda prawie jak diament i bardziej śliska niż teflon może ochronić przed zużyciem części mechaniczne i przynieść wielkie oszczędności energetyczne dzięki wyeliminowaniu tarcia - informuje "New Scientist".
Większa przejrzystość panująca w polityce może paradoksalnie zwiększać pokusę korupcji - wynika ze szwedzkich badań. Viviana Stechina z uniwersytetu w Uppsali chciała wyjaśnić, dlaczego korupcja była w latach 90-tych XX wieku bardziej rozpowszechniona wśród politycznych elit Argentyny niż w Chile.
Dzięki charakterystycznym cechom zapisanym w każdym cyfrowym zdjęciu specjalista może ustalić, jakim aparatem je zrobiono - informuje "New Scientist".
Jules to pierwszy humanoidalny robot, który potrafi naśladować wyraz twarzy stojącego przed nim człowieka - informuje "Daily Mail".
Noc budzi w nas zazwyczaj uczucie niepewności a nawet strachu. Większość ludzi znacznie lepiej czuje się w dzień niż przemierzając w ciemnościach ostępy leśne czy mgliste okolice zbiorników wodnych. "To co na co dzień wydaje nam się doskonale znane nocą okazuje się zupełnie innym światem - światem, w którym coś huczy, syczy i szeleści.
Przed Radą Zarządzającą Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) stoi fascynujące wyzwanie stworzenia długoterminowej europejskiej strategii innowacji.
Strony internetowe podważające majestat monarchii Tajlandii będą blokowane - oświadczył tajski minister ds. komunikacji Mun Patanotai. Na cenzurę internetu za pomocą specjalnych firewalli kraj wyda od 100 do 500 mln batów, czyli od 2,9 do 14,6 mln dolarów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności