Naukowcy pytają kandydatów na prezydenta o politykę wobec nauki

Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.

"Oczekujemy jasnej deklaracji, żeby środowiska naukowe wiedziały na kogo mają głosować. Wiemy, że od obietnic do ich realizacji daleka droga, ale oczekujemy, chociaż obietnic, żeby potem można było z nich rozliczać" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Polskiej Akademii Nauk prezes Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Janusz Lipkowski.

Jak zaznaczył, bez wzrostu finansowania nauki jakiekolwiek reformy nie mają sensu. "Oczekujemy, by przyszły prezydent działał na rzecz zwiększenia nakładów na naukę i podejmowania inicjatyw w tej kwestii. Jeśli chcemy zwiększać swój wzrost gospodarczy, musimy przeznaczać na naukę większe kwoty. Apelujemy do kandydatów o złożenie deklaracji stawiania na rozwój edukacji i nauki połączonej z badaniami naukowymi" - powiedział Lipkowski.

Uczestniczący również w konferencji sekretarz Komitetu na Rzecz Rozwoju Nauki w Polsce Andrzej Ziemba podkreślił, że środowiska naukowe są niezadowolone z poziomu finansowania nauki, który - jak mówił - się nie zwiększa od lat, a czynione są jedynie zabiegi czysto formalne". "Nie jesteśmy także zadowoleni z ustaw, które wchodzą i które tylko pozornie były z nami konsultowane. Domagamy się zwiększenia nakładów na naukę i zmiany ustaw, które właśnie wchodzą w życie" - dodał Ziemba.

Poinformował również, że w piątek sztabom wyborczym Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego, Kornela Morawieckiego i Bogusława Ziętka został przekazany list środowiska naukowego z przedstawionymi pytaniami i postulatami dotyczącymi nauki.

Źródło: PAP

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-06-12
Komentarze
Polityka Prywatności