Jak informuje "New Scientist", w Indonezji żyje osa, która ma żuwaczki większe od głowy i dłuższe od przednich nóg.
Młode pingwiny królewskie (Aptenodytes patagonicus) oszczędzają energię, pozwalając temperaturze swego ciała opaść - informuje "Nature Communications".
Najstarsze szczątki żywych organizmów odkryli naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego - informuje Reuters. Zawierające skamieliny bakterii skały znaleziono w okolicach Strelley Pool w Australii. Mają one około 3,4 miliarda lat.
Uniwersytet Śląski jako pierwsza polska uczenia został zakwalifikowany do grupy kanałów edukacyjnych platformy YouTube. Specjalny serwis YouTube Edu oferuje materiały dydaktyczne i kursy online tak prestiżowych uczelni, jak Massachusetts Institute of Technology czy Yale University.
Najbliższe dwie noce to najlepszy czas, by obserwować bardzo aktywne o tej porze roku Perseidy - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Ciasteczka służą tylko do jedzenia? Bzdura! Można je wykorzystać jako źródło węgla, do produkcji grafenu - atomowej grubości płaszczyzn utworzonych wyłącznie z węgla. Paczka ciastek w tym przypadku, byłaby warta nawet 15 miliardów dolarów - informuje "ASC Nano".
Jak informują naukowcy na łamach "Science" - samice żab gatunku tungara nie lubią zbyt skomplikowanych dźwięków, które wydają samce.
Niektóre budują pajęczyny w kształcie dzwonów wypełnionych pęcherzykami powietrza, inne nie jedzą tak długo, aż ich młode nie wyjdą z jaj, jeszcze inne mogą polować nawet na małe rybki. "Pająki są śliczne" - przekonuje dr Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego, która bada pająki.
W przemyskim Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych pojawiły się cztery postrzelone bociany - poinformował lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński.
Klępy - samice łosia prowokują swoim rykiem samców, którzy starają się o ich względy, do bójki między soboą - tak wynika z obserwacji amerykańskich naukowców z Idaho State University.
Nie to, co jemy, ani nie to, jak żyjemy ma wpływ na to, czy dożyjemy późnej starości - to geny decydują o długowieczności - twierdzą izraelscy badacze na łamach "Journal of the American Geriatrics Society". Nie oznacza to jednak, że nie należy dbać o zdrowie.
Pismo "Nature Medicine" informuje o nowoczesnym sposobie na badanie krwi, który ma ułatwić rozpoznawanie chorób w odległych rejonach świata - to tani i wygodny test wielkości karty kredytowej.
10 metrów długości, 80 cm szerokości, waga - 500 kg - to parametry największego owocnika grzyba, jaki kiedykolwiek znaleziono. Okaz pochodzi z Chin. Naukowcy oceniają, że rośnie co najmniej od dwudziestu lat. Opisali go na łamach "Fungal Biology".
Jak podaje najnowszy numer "Science" - specjalnie ukształtowane liście niektórych pnączy ułatwiają nietoperzom dotarcie do ich nektaru. Rośliny przystosowały się do akustycznego wabienia zapylających nietoperzy podobnie, jak wabią owady barwą i wonią kwiatów.
Specjaliści z Uniwersytetu Narodowego w Seulu wyhodowali niezwykłego psa. Jego sierść w ultrafiolecie świeci zieloną poświatą - informuje agencja Yonhap.
Osy przed wieloma milionami lat zasiedlały gnijące jaja dinozaurów - donoszą naukowcy na łamach pisma "Palaeontology".
Wakacyjne plażowanie powoduje, że wydmy nie mogą się swobodnie rozwijać, a są przecież naturalną ochroną lądu. Na polskim wybrzeżu przyrastają one jedynie w czterech miejscach. "Dlatego pamiętajmy: plaża to nie piaskownica" - podkreśla dr Tomasz Łabuz z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jak podaje magazyn Technology Review - naukowcy z USA i Japonii opracowali system zasilania dla energetyki słonecznej i awaryjny, złożony ze zużytych ogniw z samochodów elektrycznych. Można go wykorzystać do zasilania domów oraz małych firm.
Jak informuje "Nature" - udało się zidentyfikować gen, którego unieczynnienie zamienia samce myszy w samice.
Jak twierdzą biolodzy z University of Bristol - pozycja ojca - lisa w stadzie jest bez znaczenia, a od pozycji samicy-matki w stadzie zależy, które z jej szczeniąt zostają, a które opuszczą gniazdo i odejdą w świat.