Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Już 400 tysięcy lat temu Neandertalczycy nauczyli się kontrolować ogień - podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zakończyło się liczenie nietoperzy, które zimowały na Suwalszczyźnie. Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego szacują, że w ciągu ostatnich lat, liczba nietoperzy wzrosła kilkukrotnie.
W fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu przyszła na świat kolejna foka. To samiec, ma na imię Klif.
Ptaki, które zwiastują wiosnę już pojawiły się w Polsce. Zaobserwowali je ornitolodzy z świętokrzyskiego. Przybyły już skowronki, czajki i żurawie. Widziano także bociana.
Brytyjskie zakłady eurokoncernu aerokosmicznego European Aerospace and Defence Group (EADS) w Bristolu wyprodukowały airbike - niezwykły rower, składający się z warstw stopionego nylonu. Technika, która umożliwiła jego powstanie przypomina nakładające się na siebie wydruki.
Jak informuje "Proceedings of the Royal Society B." - kury zaskoczyły naukowców swoimi reakcjami, które w łudzący sposób przypominają ludzką empatię. Szczególnie wykazują je kwoki, które widzą swoje pisklęta w opałach.
Od słoni możemy się uczyć! Czego? Skutecznej współpracy. Słonie, które mają zadanie do wykonania, jeśli wymaga skoordynowanej akcji, świetnie się dzielą obowiązkami - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Napędzany prądem, z innowacyjnym podwoziem - to rewolucja w miejskim ruchu drogowym - to SpinCar.
Jego bogate życie seksualne sprawia, że znalazł się pod lupą naukowców. O kim mowa? O jednokomórkowym orzęsku Tetrahymena thermophila.
Naukowcy z University of Portsmouth odkryli kolejną wspólną cechę szympansa i człowieka. Szympansy śmieją się, nawet, gdy sytuacja nie jest zabawna, tylko do towarzystwa innym osobnikom - to pomaga w kształtowaniu relacji.
W osadzie Rickardstown, w środkowej Irlandii, w przydomowym ogródku znaleziono szkielet. Naukowcy z Narodowego Muzeum Irlandii potwierdzają - to pozostałość z epoki brązu.
Cisza, jak wykazują badania, sprzyja skupieniu podczas żeru cierników, niewielkich rybek. Naukowcy, umieszczając podwodne głośniki w zbiorniku, zbadali jaki wpływ na ryby ma hałas wydawany przez motorówki.
„Wojna między” płciami ma swoją długą tradycję. Oczywiście nie można mówić tu o żadnej walce wręcz i formowaniu się jakiś obozów i wyłanianiu naczelnych wodzów. Czym więc jest? Są to z jednej strony małe potyczki, do których dochodzi w każdym związku, powstałe w wyniku różnego zapatrywania się na pewne kwestie kobiet i mężczyzn. To są starcia w skali mikro, w których raz po raz jedna z płci odnosi swoje małe zwycięstwo.
Samce ptaków, w fazie dorastania, długo uczą się, jak zawrócić w głowie samicy. Widząc, że słucha ich płeć piękna, znacznie lepiej idą próby śpiewu, niż w samotności.
Obserwowanie planetoidy Kleopatra, wraz z jej księżycami, pozwoliło dokładnie określić orbity i rozmiary ciał, a nawet wskazać pewne elementy historii ich powstania - informuje University of California, Berkeley.
Rozmowy telefoniczne, które trwają dłużej niż 50 minut, mogą zwiększyć aktywność mózgu, szczególnie w tym miejscu, gdzie znajduje się antena aparatu - informuje "The Journal of the American Medical Association".
Płaszczyzny utworzone z węgla, o grubości atomu, czyli grafen - mogą wymuszać sposób poruszania się elektronów w pewnych warunkach, tak, jak światłowody kierują fotonami. W przyszłości będzie można wykorzystać ten fakt do tworzenia ścieżek elektronicznych, programowalnych w czasie rzeczywistym.
Śpiące w gawrze pełnej urządzeń pomiarowych niedźwiedzie z Alaski pomogły naukowcom zbadać tajniki hibernacji zimowej u ssaków. Już niewielki spadek temperatury powoduje drastyczny spadek przemian metabolicznych.
Pozory mylą. Torbacz rodem z Australii, który przypomina raczej pluszową zabawkę niż żywe zwierzątko, wcale nie jest taki cichy, na jakiego wygląda. Szczególnie, gdy chodzi o zaloty.
Evarcha culicivora - pająk skakun, uwielbiający zapach przepoconych skarpetek, żywiący się komarami, ma pomóc w walce z malarią - informuje "Biology Letters".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności