Jak informuje "New Scientist", pojawiły się nowe argumenty dla zwolenników kontrowersyjnej teorii dotyczącej odczuwania zapachów - muszka owocówka. Potrafi rozróżniać węchem cząsteczki o identycznym kształcie.
Stosowana na świecie metoda walki z hałasem za pomocą odpowiedniego dodania drugiego hałasu, m.in. w ochronnikach słuchu i słuchawkach zostanie wykorzystana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Naukowcy spróbują wyciszyć układy wentylacji i syreny w karetkach i radiowozach wewnątrz pojazdów.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli jeden z najnowocześniejszych w Europie prototyp protezy ręki, którą kierują impulsy akustyczne wysyłane z mięśni.
Dotychczas uznawane za przyjazne człowiekowi i środowisku diody LED zawierają dużo szkodliwych substancji. Wśród nich m.in. ołów, arsen, miedź czy nikiel.
Populacja niedźwiedzi polarnych z Zatoki Hudsona w Kanadzie jest zagrożona przez topnienie lodu arktycznego. Proces ten wpływa na spadek liczby narodzin - informują naukowcy w piśmie "Nature Communications".
Izabela Gołębiowska z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego - nagrodzona w konkursie "Doktoraty dla Mazowsza" swoje badawcze zainteresowania ulokowała na mapie.
Wypadki drogowe to bardzo powszechne zjawisko. Naukowcy badają, jak zmniejszyć ilość kraks, a przede wszystkim liczbę ofiar śmiertelnych.
Od kilku dni można obserwować pewne ożywienie wśród orłów przednich. Niektóre z nich poszerzają swoje zeszłoroczne gniazda, zaczynają także tokować.
Zwiększenie zdolności matematycznych, poprawa pamięci, lepsze skupienie uwagi, nauka języków oraz nieszablonowe rozwiązywanie łamigłówek - to wszystko może być zasługą stymulowania prądem naszego mózgu.
Liczba ostryg zmniejsza się w szybkim tempie, alarmują biolodzy na łamach "BioScience". A wszystkiemu winna degradacja naturalnych siedlisk.
Zespół June Medford z Colorado State University pracuje nad użyciem roślin jako czujników. Dzięki przekształceniu białka receptorowego w tytoniu i rzodkiewniku, rośliny te zaczęły reagować na specyficzne substancje, np. na opary trotylu.
Jak podaje brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne, wyspa Sark w Kanale La Manche to pierwsza na świecie wyspa - rezerwat naturalnego ciemnego nieba. Ogłosiło to Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba.
Jak informuje "PLOS One", "szakal" rodem z Egiptu, to tak naprawdę bliski krewny wilka - wskazuje na to analiza DNA.
Zespół chińskich archeologów odkrył pozostałości budowli sprzed ponad 5000 lat. Tego niezwykłego odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku Xiahe, położonym w okręgu Baishui w prowincji Shaanxi w środkowych Chinach.
Jak powszechnie wiadomo, promienie ultrafioletowe szkodzą - mogą powodować poparzenia słoneczne, a nawet raka skóry. To w przypadku człowieka. A jak jest z płazami?
Konik morski to niezwykła sprężyna. Wygląd głowy, zarys brzucha i zawinięty ogon - to nie tylko estetyka - ta ryba ściska się, kumulując energię, a gdy w pobliżu pojawi się coś jadalnego, uderza z impetem.
Już po raz siódmy, ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków policzą ptaki. Najciekawsi są tych ptaków, które przebywają w najbliższym otoczeniu człowieka.
W przypadku połknięcia telefonu komórkowego można nabawić się przykrych dolegliwości. Przekonał się o tym krokodyl z oceanarium w Dniepropietrowsku, który zachorował, gdy pożarł komórkę należącą do jednej ze zwiedzających.
Naukowcy z USA, za pomocą drukarki przestrzennej, wydrukowali flet poprzeczny z plastiku. Jak twierdzą muzycy, dźwięk instrumentu nie ustępuje oryginałowi.
Ptaki drapieżne przywiązują szczególną uwagę do ozdabiania gniazda. Świadczy to o ich witalności i jakości terytorium, jakie zajmują. A przy okazji, komunikują potencjalnym intruzom, z kim mają do czynienia.