Modliszka, która ma 4 metry, biedronka wielkości małego Fiata, ważka jak Marcin Gortat - to jedne z wielu eksponatów, które będzie można oglądać w Parku Edukacyjno-Rozrywkowym Mikrokosmos w Ujeździe (województwo łódzkie).
50 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Rosjanin Jurij Gagarin dokonał przełomu - jako pierwszy w historii poleciał w kosmos. Był kapitanem statku Wostok 1, za pomocą którego okrążył Ziemię jeden raz. Lot trwał 108 minut.
Im więcej gatunków w danym środowisku, tym więcej składników biologicznie czynnych może zostać wykorzystanych - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA.
Jak informuje amerykańska Agencja ds. Energii (EIA), Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczy na ok. 300 lat.
W województwie zachodniopomorskim, na plażach, pojawiły się raki, to ewenement w tej części Bałtyku. Nie świadczy to jednak, jak się powszechnie uważa, o czystości wody.
Podkarpackie lasy to prawdziwa skarbnica dzikiej zwierzyny. Żyje w nich 460 wilków, 220 rysi, ponad 300 żubrów, 140 żbików i 130 niedźwiedzi. Te dokładne pomiary to efekt dorocznej inwentaryzacji zwierząt.
Wielkopolskie żaby moczarowe właśnie rozpoczęły swoje gody. Samiec, chcąc przypodobać się potencjalnym partnerkom, zmienia swój kolor skóry na intensywnie niebieski. To wyjątkowa cecha wśród płazów.
W pierwszą niedzielę kwietnia rusza w Polsce 6. edycja międzynarodowej kampanii Spring Alive - informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W akcji mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy ptaków.
W województwie podlaskim trwa akcja pomocy płazom w bezpiecznych wędrówkach do miejsc lęgowych. Służyć mają temu specjalne płotki, które ustawia się wzdłuż dróg w pobliżu terenów podmokłych. Takie płotki stoją już m.in. nad Biebrzą.
Ma 1,5 metra i reaguje na ruch - model Słońca z Centrum Hewelianum z Gdańska. Można go zobaczyć w ramach wystawy "Energia, Niebo i Słońce". To pierwsza taka projekcja w trójwymiarze, która przedstawia tę ogromną gwiazdę.
W jednej z sal Uniwersytetu Wrocławskiego trwa konserwacja plafonu, który przedstawia spopularyzowany przez jezuitów trygram IHS (Iesus Hominum Salvator).
Udało się przeprowadzić pełen proces rozwoju plemników w laboratorium. Naukowcy z Japonii wyhodowali mysie komórki, a ich dokonanie może pomóc chronić płodność osób leczonych z nowotworu.
Czy jakikolwiek organizm może osiągnąć wysokość ponad stu metrów albo masę ponad tysiąca ton? I do tego przeżyć w dobrym zdrowiu nawet kilka tysięcy lat? Tak – drzewo.
Im większa samica, tym więcej potomstwa - takim prawem rządzą się hieny cętkowane - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society".
Studentki Finansów i Rachunkowości ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Anna Szarecka i Anna Szpot, to zwyciężczynie polskiego finału konkursu Henkel Innovation Challenge.
Marzec to czas powrotów bocianów do polskich gniazd. Nie czekają one jednak na partnera z minionego sezonu, jeśli spóźni się do gniazda, może okazać się, że jego miejsce zajął już inny bocian - informuje Magdalena Zadrąg z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
W Europie został dopuszczony do użytku aparat słuchowy, który transmituje dźwięk przez zęby i kości - podaje BBC News/Technology.
Na niebie pojawia się coraz więcej ptasich kluczy: to głównie żurawie. Z Afryki natomiast przylatują już pierwsze bociany. To rzadkie zjawisko pierwszego dnia wiosny.
Wcześniej niż zwykle, a to za sprawą wiosennej pogody, orły przednie żyjące w Karpatach rozpoczęły proces składania jaj - informuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.
Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy i inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych. To metoda, by oszukać elektronikę w samochodzie - podaje New Scientist.