Lemingi mają niezwykłą zdolność do wyszukiwania pokarmu w trakcie długich, arktycznych zim - tym faktem, naukowcy tłumaczą eksplozję ich populacji.
...przynajmniej dla rekinów. Jak informuje pismo "Naturwissenschaften", rekiny najprawdopodobniej nie rozróżniają kolorów, widząc tylko biel, czerń i odcienie szarości.
30 minut w warunkach całkowitej próżni i przy ciśnieniu wynoszącym 1,5 proc. normalnego, czyli 1013 hPa? Tyle są w stanie wytrzymać bez zupełnej szkody rzodkiewka, sałata i pszenica. Taka obserwacja to wynik badań dr Raymonda Wheelera z NASA.
Jak informuje "Daily Telegraph" - już za 4-5 lat mogłoby przyjść na świat sklonowane mamuciątko. Dziś nie ma żadnych technicznych przeszkód, by przeprowadzić proces klonowania.
Małpki kapucynki to bardzo towarzyskie i sprawne stworzenia. Naukowcy, przyglądając się ich zwyczajom, odkryli, że aby rozłupać orzech, małpka wykorzystuje specjalistyczne narzędzia.
Jak podaje "Nature Geoscience" - stale rosnące stężenie CO2 w atmosferze będzie oddziaływać na klimat jeszcze przez co najmniej tysiąc lat - nawet, jeśli zupełnie zatrzymamy emisje tego gazu. W końcu trzeciego tysiąclecia lodowiec w Antarktyce Zachodniej straci olbrzymie fragmenty, a poziom mórz na świecie wzrośnie o co najmniej cztery metry
Jak informuje "Behaviour Ecology and Sociobiology" - mrówki środkowoamerykańskie, którym stępią się żuwaczki, nie tną już liści, a tylko transportują je do mrowiska.
Jak podaje serwis "New Scientist" - dokarmiając sikory na wiosnę, wcale im nie pomagamy, a wręcz przeciwnie. Samce strzegą pilnie swojej spiżarni, odganiają innych głodomorów, zamiast starać się o względy swoich partnerek.
Podobnie, jak u wielu innych ssaków, tak i u ludzi, temperatura ciała utrzymuje się na poziomie 36,8 stopni Celsjusza nie bez powodu. Taka temperatura ułatwia naszemu organizmowi walkę z zarazkami.
Jak informuje serwis Discovery, nasi przodkowie zaczęli nosić ubrania 170 tys. lat temu. Skąd to wiadomo? Świadczy o tym wesz znaleziona przez naukowców!
Plankton i skorupiaki - to menu amonitów - morskich głowonogów, krewnych dzisiejszych ośmiornic i kałamarnic. Kiedy 65 mln lat temu, nastąpił nagły brak dostępności planktonu, amonitom zabrakło pożywienia. Mogło się to przyczynić do ich wymarcia - podaje "Science".
Jak informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN - pierwsza połowa stycznia to doskonały czas na obserwację Merkurego.
Gotowanie to chemia. Znajomość procesów chemicznych, które zachodzą w kuchni, może okazać się bardzo pomocna i ułatwić kucharskie zmagania.
Jutro, tj. 4 stycznia, w godzinach porannych będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca - w Polsce zjawisko sięgnie nawet 82% - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Naukowcy z National Center for Atmospheric Research uważają, że duże cząstki pyłu odgrywają istotną rolę w procesie ocieplania klimatu. W dodatku jest ich więcej niż sądzono i rozprzestrzeniają się na większe obszary.
Sportowcy - lekkoatleci, czy pływacy, wciąż ustanawiają rekordy na międzynarodowych zawodach. Czy jest jednak możliwe, że każdy rekord da się pobić? Naukowcy sądzą, że koniec pobijania rekordów w sporcie jest bliski. Ale sami zainteresowani - sportowcy - są innego zdania.
Jak informuje BBC, naukowcy z USA znaleźli sposób na to, by monitorować dzięcioły, które mieszkają w niedostępnych miejscach. Wykorzystują w tym celu techniki satelitarne.
Płeć determinuje rodzaj zabawy - małe szympansice noszą przedmioty tak, jakby to były ich dzieci - informują naukowcy w periodyku "Current Biology".
Jak informuje "New Scientist" dodatkowy wpływ na zachowanie zwierząt ma klimat, w którym żyją. Te, które muszą zmierzyć się z chłodnymi temperaturami, opłakują dłużej swoich towarzyszy.
Jak się okazuje, jeśli chodzi o słodkości, muszka owocówka ma bardzo zbliżone do ludzi preferencje smakowe. Dzięki temu można wykorzystać ten gatunek (Drosophila melanogaster)w pracach nad nowymi syntetycznymi słodzikami, stosowanymi jako alternatywa dla cukru - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".