Jedną z ewolucyjnych tajemnic sukcesu rekinów, niezwykle skutecznych myśliwych, jest szczególna cecha ich drobnych łusek. Są one giętkie i dają się "jeżyć", co ułatwia rekinowi zmianę kierunku nawet wtedy, gdy płynie z maksymalną prędkością - informują naukowcy z University of South Florida.
Zespół uczonych z University of Newcastle w W.Brytanii pracuje nad sposobami tworzenia przez bakterie substancji przypominającej cement. Może ona służyć do naprawy dróg i budynków - poinformował portal Daily Tech.
Kanadyjskie niedźwiedzie polarne nie mają jak polować - alarmują specjaliści w Kanadzie. Ocieplenie klimatu sprawia, że Zatoka Hudsona zamarza w tym roku z opóźnieniem, a misie nie mają gdzie czatować na foki.
Z niewielką pomocą japońskich studentów bakterie nauczyły się rozwiązywać popularną łamigłówkę. Dalsze prace mogą doprowadzić do stworzenia biochemicznego komputera - informuje "New Scientist".
Archeolodzy poinformowali o odkryciu świątyni Diany sprzed około 1800 lat na stanowisku w środkowych Włoszech - informuje serwis internetowy Adnkronos.
W drugiej połowie nocy ze środy na czwartek możemy podziwiać maksymalną aktywność ciekawego roju Leonidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Ponad 60 bocianów, które nie odleciały do Afryki, najbliższą zimę spędzi w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował we wtorek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński. Placówka apeluje o pomoc przed zimą.
Unikalne freski z III wieku odkryte w ruinach starożytnej Apamei w zachodniej Syrii zostały zdjęte wraz z podłożem i są naprawiane i konserwowane przez zespół polskich ekspertów - informuje serwis internetowy Global Arab Network.
Uratowany przez leśników drapieżny bielik, po dwuletnim pobycie w ptasim szpitalu, został w środę wypuszczony na wolność. W ten sposób Nadleśnictwo Olsztyn uczciło nadchodzące Święto Niepodległości.
Samce jednego z gatunków pasikoników posiadają proporcjonalnie do masy ciała największe wśród zwierząt jądra - odkryli naukowcy. Zjawisko to - i związane z nim ewolucyjne triki, gwarantujące reprodukcyjny sukces, opisują w "Biology Letters".
Mrówki, które "biorą do niewoli" przedstawicieli innych gatunków wybierają większe, lepiej bronione kolonie - informuje serwis "BBC News".
Badacze z the U.S. Department of Energy's Brookhaven National Laboratory i Los Alamos National Laboratory opracowali nowy rodzaj cienkiego filmu, który absorbuje energię słoneczną i wytwarza ładunek elektryczny na stosunkowo dużej powierzchni.
Nietypowo wysokie, jak na późną jesień temperatury odnotowano w piątek w wielu miastach Bułgarii. Rekord padł w Płowdiwie w środkowej części kraju, gdzie termometry pokazały 26,6 stopnia Celsjusza.
Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy: Dynowskiego i Przemyskiego, są największym w kraju siedliskiem rysia - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Mięsożerne "krewetki", które uważano na władców oceanów 500 mln lat temu, wcale nie były groźnymi drapieżnikami - informują naukowcy w serwisie Discovery.
Nową metodę dekontaminacji gleby zanieczyszczonej metalami ciężkimi opracowali naukowcy z Australii i Chin. Deklarują, że jednocześnie uzyskali nowe źródło energii odnawialnej - informuje serwis "News In science".
Samce flamingów produkują barwny pigment i wykorzystują go, jako make-up, szykując się do godów. Dzięki temu ich pióra zyskują bardziej intensywną barwę, sygnalizując dobrą formę zalotnika - informuje "Behavioral Ecology and Sociobiology".
Cztery elektryczne pojazdy bez kierowców z powodzeniem pokonały liczącą 13 tys. km trasę z Włoch do Chin, docierając w czwartek na wystawę Expo w Szanghaju. Organizatorem tej współczesnej repliki podróży Marco Polo jest Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC).
Ryby jako pierwsze zwierzęta na Ziemi zaczęły kopulować - informują naukowcy za pośrednictwem serwisu Discovery News.
Na zachodzie Indii znaleziono bursztyn sprzed ok. 50 mln lat, w którego wnętrzu świetnie zachowały się szczątki roślin i owady. Ich badania dostarczają nowych danych nt. ewolucji gatunków żyjących dziś w tej części Azji - informuje najnowszy numer tygodnika PNAS.