Grupa studentów z londyńskiego Kingston University zbudowała ekologiczny motocykl napędzany silnikiem elektrycznym. Maszyna wystartuje w wyścigu pojazdów napędzanych "zieloną energią" - informuje uczelnia na swoich stronach internetowych.
Morze Północne ze względu na porowatą strukturę skał pod morskim dnem i infrastrukturę pozostałą po eksploatacji pól naftowych i gazowych może na długie lata stać się miejscem składowania milionów ton dwutlenku węgla z europejskich elektrowni - donoszą szkockie media.
Nowoczesny laser, o nierozpraszającej się wiązce światła, został użyty jako katapulta dla cząstek lub komórek. Technika ta, pozwala na przemieszczanie badanego materiału pomiędzy oddzielonymi od siebie reaktorami jedynie za pomocą światła. Urządzenie, w przyszłości, znacząco ułatwi badania z wykorzystaniem żywych komórek nad nowymi lekami - donosi "Lab on a Chip".
Zapewnienie ciągłości zasilania to jedna z ważniejszych cech dobrze działającej sieci elektroenergetycznej.
Astronomowie wykryli oznaki występowania wody w najdalej jak dotąd położonym obszarze Wszechświata. Dzieli nas od niej dystans aż 11,1 miliarda lat świetlnych.
Czy jest możliwe, aby mechanizmy przemysłowe pracowały bez smarów i nie ulegały zużyciu? Tak - dzięki nowoczesnemu tworzywu opracowanemu przez polskich naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.
Projekt naukowy poświęcony poszukiwaniu i badaniu bioaktywnych substancji zawartych w jajach zainaugurowali naukowcy z Wrocławia.
Rejestratory Holtera są powszechnie stosowane w standardowych badaniach serca. Zespół badaczy z Politechniki Łódzkiej zaprojektował i uruchomił zmodyfikowany system akwizycji danych.
Trwają prace nad stworzeniem standardów i nowych metod analitycznych, które pozwolą na wydajniejsze i bardziej wiarygodne testy określające wpływ nowo zsyntetyzowanych nanomateriałów na środowisko naturalne i na ludzi - informuje "The Analyst".
Dzięki symulacji komputerowej warunków jakie panują podczas eksplozji materiałów wybuchowych, naukowcy odkryli rolę, jaką pełną cząsteczki wody w trakcie trwania eksplozji. Wnioski są zaskakujące - bez wody nie ma wybuchu - informuje "Nature Chemistry".
Możliwości telefonu komórkowego w ciągu najbliższych 10-15 lat staną się niemal nieograniczone; będzie on zdolny do prawie wszystkiego - twierdzą kanadyjscy eksperci, oceniając perspektywy rynku usług łączności komórkowej w okresie do 2025 roku i później.
Obecny kryzys w światowej motoryzacji przyspieszy postęp technologiczny w tej branży i w perspektywie kilku lat spowoduje, że auta będą nowocześniejsze, tańsze i bardziej dostępne - ocenia prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
W Instytucie Problemów Jądrowych (IPJ) im. Andrzeja Sołtana w Świerku powstanie ultrafioletowy laser najnowszej generacji, pozwalający m.in. obrazować struktury na poziomie pojedynczych atomów. Będzie on jednym z elementów europejskiej sieci laserów powstającej w ramach unijnego 7. Programu Ramowego - poinformował rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski.
W Stanach Zjednoczonych pomyślnie przeszedł próby latający samochód. Jak podały tamtejsze media, testowanie samochodu-samolotu odbyło się w rejonie Orange w stanie Nowy Jork.
Czy na Bałtyku możliwe jest tsunami? Według dwóch wizjonerek z Łodzi - tak, i to już w połowie kwietnia. Zdaniem naukowców, w pewnych warunkach tsunami może powstać, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska jest niewielkie.
Największy telefon komórkowy świata ma 4,5 metra wysokości i można go obejrzeć w Chicago jako reklamę amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Cricket Wireless.
Maszyneria ocieplenia ruszyła. Nie da się w tej chwili zahamować szybszego ruchu lodowców i ich cielenia się - ostrzegał glacjolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jacek Jania podczas II Festiwalu Polarnego w podwarszawskim Izabelinie.
Poznańscy naukowcy kończą prace nad bezzałogowym samolotem "Żuraw", który miał wesprzeć pracę polskiej policji. Z wcześniejszych informacji wynikało, że policjanci mogą dostać pierwsze bezzałogowe samoloty jeszcze w 2009 roku.
Naukowcy z Instytutu Łączności w Warszawie opracowali system SMOK- 2U przeznaczony do ciągłego monitorowania, ochrony i kontroli telefonicznych kabli napowietrznych i podziemnych umieszczonych w kanalizacjach kablowych oraz obiektów bezobsługowych - szaf kablowych czy też central kontenerowych.
14 marca obchodzony będzie międzynarodowy "Dzień Liczby Pi". Święto szczególną popularność zyskało w kręgach akademickich USA. Również kilka polskich uczelni z okazji "Dni Pi" organizuje wykłady, pokazy naukowe i konkursy dotyczące tej liczby.