Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Lekarze i mikrobiolodzy z Kanady odkryli, że niewielkie pluskwy mogą przenosić w środowisku szpitalnym superoporne bakterie. Zdolne są zapewne także do przenoszenia innych bakterii wśród osób zakażonych - mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.
Do tej pory sądzono, że koza rozpoznaje swoje młode po zapachu. Jednak, jak informuje BBC, kozy szybko uczą się, jak odróżnić głos swojego potomstwa, wśród innych głosów w stadzie.
Współpraca się opłaca - aby przetrwać w głębi lasów deszczowych przydaje się współpraca z innym gatunkiem. Dobrze wiedzą o tym mrówki, które żyją w symbiozie z drzewami Triplaris Americana.
Teoria o współżyciu neandertalczyka i homo sapiens przez kilka tysięcy lat została odrzucona przez naukowców z Cork, Oksfordu i Sankt Petersburga. Twierdzą oni, że gatunki mogły współistnieć najwyżej przez kilkaset lat.
Jak informuje pismo "Animal Cognition", szympansy, które żyją na wolności komunikują się za pomocą co najmniej 66 różnych gestów.
Jak informuje "New Scientist", nowy robot może poruszać się nawet w trudnym terenie, dzięki trzem ruchomym elementom, które przypominają korkociąg.
Warknięcia i popiskiwania - to sposób informowania się wśród szympansów bonobo o tym, gdzie można znaleźć dobre jedzenie.
Świnie od pokoleń uwielbiają taplać się w błocie. Przodkowie współczesnej świni tak ukochali to zajęcie, że nie wykształcili w sobie umiejętności chłodzenia ciała za pomocą potu - uważa jeden z holenderskich naukowców.
Nie tylko ludzie chcą pokazać swoją wyższość. Psy także manifestują swój status - za pomocą moczu. We współzawodnictwie z innymi przedstawicielami gatunku liczy się, gdzie nasika, jak wysoko, pod jakim kątem uniesie nogę, a także jakość moczu danego psa - podaje pismo "Animal behaviour".
Podczas budowy drogi S8 Białystok-Warszawa, w okolicach wsi Pajewo (19 km od Białegostoku), budowniczowie natknęli się na niezwykłe obiekty archeologiczne - 50 ludzkich szkieletów z cmentarzyska z XVII-XVIII wieku. Jak informują archeologowie pracujący na miejscu, spodziewają się więcej odkryć w tym miejscu.
Problemy z zębami to nie znak naszych czasów. Miał je już gad, który żył 275 mln lat temu - Labidosaurus hamatus. Odnaleziono jego żuchwę, która pozbawiona kilku zębów, dodatkowo była owrzodzona - wszystko to efekt poważnej infekcji.
Powszechnie wiadomo, że kurczęta biorą się z jaj. Ale czy zdajemy sobie sprawę, z której dokładnie części jajka? Żółtko - to życiodajna część - to w nim znajduje się tarczka cytoplazmatyczna i cenne substancje odżywcze. Po co zatem jest białko? Jest swoistym ochroniarzem.
Jak informują fizycy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 3 surowe kurze jajka wystarczą, aby utrzymać ciężar dorosłego człowieka. Jajko jest niezwykle wytrzymałą konstrukcją ze względu na kształt i swoje przeznaczenie - ochronę zarodka.
Na 10 osób, 9 jest praworęcznych, a tylko 1 leworęczny. Jak informują badacze na łamach "Laterality" - tak było już 500 tysięcy lat temu.
Na drodze ewolucji kukułki wykształciły taki rodzaj upierzenia, dzięki któremu stają się podobne do jastrzębi. To pomaga im w podrzucaniu jajek innym gatunkom ptaków - podaje czasopismo "Behavioural Ecology".
Niektóre z dinozaurów drapieżców udawały się na polowanie pod osłoną nocy. Natomiast te duże, które żywiły się roślinnością, żerowały właściwie całą dobę - czytamy w tygodniku "Science".
Muzeum Wojska Polskiego wzbogaci się o nowy zabytek - poniemiecki bunkier, tzw. tobruk, odnaleziony podczas prac budowlanych na placu Zbawiciela w Warszawie.
Czym kierują się ptaki przy wyborze daty wyruszenia na wiosenną migrację? Po pierwsze instynktem, tym, że dni są coraz dłuższe, a także ilością opadów.
Kopenhaga wciąż się rozwija, a największe możliwości realizacji nowatorskich pomysłów architektonicznych - zarówno w zakresie tworzenia nowych projektów, jak i wykorzystywania istniejących budynków - daje dzielnica Ørestad, miejsca gdzie ma swój początek połączenie drogowo-mostowe Danii ze Szwecją.
Chciałbyś mieć baterię w laptopie, która naładuje się w 2 minuty? Być może będzie to możliwe, dzięki zastosowaniu nowej katody do ogniw litowo-jonowych i niklowo-wodorkowych, którą skonstruowali uczeni z USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności