Po USA, Kanadzie i Australii, także Unia Europejska chce wprowadzić nową metodę produkcji papierosów, która zapewni, że niedopałki będą szybciej gasły, a dzięki temu będą stanowić mniejsze zagrożenie pożarowe.
Lech Michalczewski z Sopotu opracował urządzenie, dzięki któremu w ciągu godziny można napełnić 900 worków z piaskiem i ułożyć wał przeciwpowodziowy o wysokości pół metra i długości 100 metrów.
Spożycie kokainy w Europie rośnie - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. Przynajmniej raz w życiu zażywało ją co najmniej 4 proc. dorosłych Europejczyków. W Polsce, gdzie kokaina jest najtańsza i najczystsza w UE, blisko 1 proc.
Flickr - jeden z największych serwisów służących do publikowania zdjęć internautów - wprowadza system geograficznego sortowania zdjęć. Dzięki temu będzie można obejrzeć galerię fotografii swojej okolicy lub miejsca na wymarzone wakacje.
Mierzący 5 i pół metra wieloryb zabłądził w Amazonce i przepłynął około 1.600 kilometrów w górę rzeki - poinformowali w poniedziałek brazylijscy biologowie i weterynarze.
Święty Mikołaj w Sydney nie będzie używał tradycyjnego pozdrowienia "ho, ho, ho", gdyż uznano, że może to być obraźliwe dla kobiet. Panowie, którzy będą przebierali się za Świętych Mikołajów, zostali poinstruowani, żeby wykrzykiwali zamiast tego "ha, ha, ha" - donosi gazeta "Daily Telegraph".
Nasiona soi, woda i roztwór soli złota - to wszystko czego potrzeba, by korzystając z nowo opracowanej metody syntezy nanocząstek złota, w pełnej zgodzie z naturą, zsyntetyzować drobinki tego, jakże przydatnego w nowoczesnych technologiach nanomateriału - donosi "Chemistry World".
Około 200 ton karpia królewskiego, szczupaka i tołpygi planują odłowić na tegoroczne święta rybacy z 55 przygodzickich stawów (Wielkopolska). Odławianie ryb na największym z nich, Trzcielinie Wielkim, trwało cztery dni i zakończyło się w sobotę. Ze stawu wyłowiono 80 ton ryb.
Pomnik upamiętniający zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, poznańskich matematyków i kryptologów, którzy złamali niemiecki szyfr Enigma, odsłonięto w sobotę przed poznańskim Centrum Kultury Zamek. Pomnik odsłonili m.in. przybyli na uroczystość przedstawiciele rodzin trzech kryptologów.
Jedna trzecia przebojowych piosenek wspomina o zażywaniu narkotyków lub piciu alkoholu - wykazały badania amerykańskich naukowców. Badacze z University of Pittsburgh School of Medicine przeanalizowali teksty setek popularnych piosenek.
Chińskie zabawki - komplety magicznych koralików "Bindeez" zawierają substancję, która po połknięciu przekształca się w "pigułkę gwałtu", wykazały analizy prowadzone w Australii, po tym, jak doszło do zatrucia i hospitalizacji trojga dzieci, które połknęły paciorki.
Energia jądrowa jest Europie niezbędna - stwierdzili w przyjętym raporcie eurodeputowani, po raz pierwszy zajmując tak zdecydowane stanowisko w tej kontrowersje kwestii.
U ośmioletniej Brytyjki rozpoznano objawy chronicznego przeciążenia palców i nadgarstków (RSI). Okazało się, że dziewczynka wysyłała codziennie około 30 SMS-ów.
Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) zapowiedziała wznowienie dochodzenia w sprawie rzekomego UFO (niezidentyfikowanego obiektu latającego), który miał wylądować w miejscowości Kecksburg w Pensylwanii w grudniu 1965 roku.
Zbudowany 750 lat temu kościół w Heuersdorf w Saksonii rozpoczął podróż do oddalonej o 12 kilometrów miejscowości Borna. Przeprowadzka stała się konieczna, ponieważ licząca 300 mieszkańców wioska ulegnie likwidacji, a na jej miejscu powstanie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. W niedzielę 28 października nad ranem wskazówki zegarów cofamy z godz. 3.00 na godz. 2.00.
Rozciąganie przed lub po ćwiczeniach nie wpływa - lub wpływa w minimalnym stopniu - na późniejsze bóle mięśni. Nie należy jednak rezygnować z rozgrzewek, które pomagają zapobiegać urazom - informują naukowcy.
W ciągu dwóch lat najwyższy szczyt w Europie Mont Blanc "urósł" o ponad dwa metry i zwiększył swoją objętość o 10 tysięcy metrów sześciennych z powodu opadów śniegu wywołanych ociepleniem klimatu - pisze francuski dziennik "Le Figaro".
Pomiędzy 2003 i 2006 rokiem, na szerokości geograficznej 76°30 N średnia temperatura Wody Atlantyckiej wzrosła latem o 1, 2 st. Zjawisko to wiązane z globalnym ociepleniem klimatu i wyższą temperaturą Wody Atlantyckiej zaobserwowali naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, którzy prowadzili pomiary ze statku "Oceania".
Polska wypada nieźle - powyżej średniej unijnej - w opublikowanym w Brukseli rankingu Komisji Europejskiej, dotyczącym edukacji i kształcenia w krajach UE.