Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Dla wszystkich, którzy nie lubią rozmaitych etykietek z ceną i innymi informacjami, przyklejanych bezpośrednio na pomarańczach, gruszkach czy ogórkach, "New York Times" przynosi dobre wieści - w USA pojawiły się już w sprzedaży owoce i warzywa, na których rozmaite informacje "wytatuowano" na skórce za pomocą lasera.
Pracujesz na stacji benzynowej? Nie siadaj za kierownicą - radzą tajwańscy naukowcy. Z ich badań wynika, że pracownicy stacji dwukrotnie częściej niż inni uczestniczą w wypadkach drogowych podczas powrotu z pracy do domu.
Koniec z szukaniem zaginionych psich i kocich ulubieńców - gdy zbytnio oddalą się od właściciela, ich obroża sama go zaalarmuje - informuje "New Scientist". Już niedługo na obroży psa, kota lub innego domowego zwierzęcia będzie można umieścić specjalne urządzenie z odbiornikiem wykorzystującym system GPS.
Podczas skażenia chemicznego powietrza lepszym rozwiązaniem od ewakuacji może być schronienie się we własnym domu - wynika z badań brytyjskich naukowców.
"Włosy moje posiwiały, serce stało się ciężkie i osłabły kolana. Mogłabym narzekać, lecz cóż to da? Nie sposób człowiekowi uniknąć starości" - czytamy w odkrytym rok temu wierszu Safony. Utwór opublikowany został w tym tygodniu na łamach "The Times Literary Supplement".
Aby utrzymać dzikie słonie z dala od wiosek, indyjscy naukowcy chcą zastosować dymne bomby z chili, uruchamiane przez potykacze-pułapki. Dzikie słonie są plagą dla indyjskich wieśniaków z północno-wschodniego stanu Assam.
Nowy rok szkolny, rozpoczynający się w Wielkiej Brytanii, ma być zarazem początkiem nowej ery, jeśli chodzi o uczniowską dietę. Podstawą rządowych wytycznych w tej sprawie są zastraszające statystyki, świadczące o rosnącej liczbie grubasów.
Pralka z sensorem identyfikującym domowników przez ich odciski palców ma pomóc w sprawiedliwym podziale obowiązków domowych - czytamy w serwisie BBC. Kobiety, sfrustrowane unikaniem przez ich partnerów prac domowych, mogą teraz kupić im idealny prezent. Jeden z
hiszpańskich producentów AGD wypuszcza na rynek z okazji Dnia Ojca pralkę nazwaną "Twoja kolej".
Niech nikogo nie zwiedzie pozornie chaotyczny lot motyli w ogrodzie - jak twierdzą brytyjscy naukowcy, owady te podążają dokładnie zaplanowanymi trasami.
Kierując się bodźcami wzrokowymi ludzie są w stanie zjeść o 70 proc. większe porcje jedzenia, niż potrzeba, by nasycić głód - dowodzą naukowcy z USA na łamach pisma "Obesity Research".
Powstała nowa, superdokładna metoda kontroli uczciwości sportowców. Pozwala ona na rozróżnienie, naturalnie syntetyzowanego w organizmie ludzkim metabolitu od pochodnej syntetycznego anaboliku stosowanego w nielegalnym dopingu, donosi "The Analyst".
Australijskie torbacze mogą oglądać świat we wszystkich kolorach - odkryli australijscy naukowcy. Są jedynymi ssakami, oprócz naczelnych, obdarzonymi taką umiejętnością.
Osoby poniżej 18 roku życia nie powinny korzystać z solariów - twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Co roku około 66 000 ludzi umiera z powodu szczególnie złośliwego nowotworu skóry - czerniaka. Młodzi ludzie, którzy opalali się w solarium, jako dorośli są bardziej narażeni na nowotwory skóry.
W prowincji Heilongjiang w Chinach, w ośrodku reprodukcyjnym w pobliżu Harbina ,jest już ponad 700 tygrysów syberyjskich - informuje chińska prasa. Zaczęło się od ośmiu tygrysów w 1986 roku. Rok temu było ich już 620 - podała agencja Xinhua.
Pogodowe kaprysy zawładnęły światem: w Grecji i Turcji ludzie narzekają na upały, w Chinach setki tysięcy osób ucieka przed tajfunem Prapirun, zaś na południu Afryki zapanował niebywale zimny front z opadami śniegu.
W szczycie sezonu urlopowego prawdziwe oblężenie przeżywają pensjonaty dla zwierząt. Do "zwierzęcych hoteli" trafiają psy, koty, a nawet iguany i kraby.
Skłonność do przegryzienia czegokolwiek w okradanym domu często bywa zgubna dla włamywaczy. Analiza śliny na resztkach pokarmu pozwala ustalić ich DNA. W ten sposób schwytano i uwięziono już niejednego głodnego opryszka. Skłoniło to naukowców do sprawdzenia, które rodzaje pokarmów mogą dostarczyć najlepszych próbek śliny.
Jedzenie jogurtu może zmniejszać ilość bakterii, które wywołują nieświeży oddech - twierdzą japońscy naukowcy. Naukowcy z uniwersytetu Tsurumi w Yokohamie badali, jak wpływa jedzenie naturalnego jogurtu bez cukru na składniki zapachu z ust i obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej - czytamy w serwisie "EurekAlert".
Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie. Potwierdziły to najnowsze badania amerykańskich uczonych, którzy podkreślają, że codzienny śmiech poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na pracę serca, depresja zaś na odwrót - zwiększa ryzyko śmierci na choroby serca.
W zawodach i konkursach kolejność występu zawodnika waży na ocenie, jaką wystawią mu sędziowie - donoszą "Acta Psychologica". Często się zdarza, że zawodnicy, których występ przypada na sam koniec zawodów, są oceniani lepiej niż ich poprzednicy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności