Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Szerszenie i osy dają się we znaki mieszkańcom Podbeskidzia. Strażacy z Oświęcimia poinformowali, że każdego dnia usuwają około 10 gniazd. Podobnie jest w Wadowicach.
Większość młodych kobiet wydaje znacznie więcej niż zarabia - wykazała przeprowadzona w Wielkiej
Brytanii ankieta. W ankiecie przeprowadzonej przez magazyn "More" prawie 80 proc. badanych młodych Brytyjek przyznało się do nadmiernego zamiłowania do zakupów.
Trójwymiarowe, interaktywne mapy cyfrowe mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów naszego kontynentu. "INSPIRE" to projekt Komisji Europejskiej, o którym mówiono podczas ogólnoeuropejskiej konferencji naukowej ESOF 2006 w Monachium.
Na północy pozbawionego dostępu do tropikalnych oceanów stanu Nowy Jork, słynącego ze śnieżnej zimy, przedsiębiorca hoduje w piwnicy swego domu...koralowce.
Wulkan Tungurahua o wysokości 5.029 m w Ekwadorze grozi katastrofalnym wybuchem, który może zniszczyć miasto Banos liczące 15 tys. mieszkańców - przewidują eksperci z Instytutu Geofizycznego w Quito.
Sypiamy mniej niż powinniśmy, a do tego krócej, niż nam się wydaje. Osoby czarnoskóre śpią krócej niż biali, mężczyźni mniej niż kobiety, a ubodzy krócej niż zamożni - ujawnia pismo "American Journal of Epidemiology".
Najmniejsze na świecie boisko do piłki nożnej jest tak małe, że na przekroju włosa zmieściłoby się ich 20 tysięcy. Wykonał je niemiecki ekspert od nanotechnologii. Teraz nie wie, co z nim zrobić...
Naukowcy pracują nad nowym środkiem odstraszającym owady. Wykorzystają w nim związki chemiczne obecne w woni wydzielanej przez tych ludzi, którzy "nie smakują" komarom. Naukowcy Wielkiej Brytanii wyizolowali już związki chemiczne z woni wydzielanej przez ludzi, których komary nie gryzą.
Grupy małp atakują domostwa położone na zboczach wulkanu Merapi w Indonezji w celu zdobycia pożywienia - poinformował przedstawiciel miejscowych władz. Setki makaków pozostały bez jedzenia z powodu zmniejszenia się liczby turystów w rezerwacie Kaliurang, położonym u stóp najbardziej aktywnego wulkanu Indonezji.
Rząd Tadżykistanu postanowił zmienić nazwy dwóch szczytów górskich noszących nazwy nadane im w okresie istnienia Związku Radzieckiego - poinformowała służba prasowa urzędu prezydenckiego.
zachowa się dobre czerwone wino z Bordeaux, jeśli zanurzy się je na rok w kanale La Manche na głębokości 15 metrów, gdzie będzie bez przerwy kołysane przez silne przypływy i odpływy?
W otulonych mgłami górach Syczuanu Chińczycy zamontowali kamery telewizyjne, które pozwolą ludziom na całym świecie podglądać przez internet dzikie pandy.
Na półkuli południowej styczeń jest przeważnie najcieplejszym miesiącem roku. Na wyspie Króla Jerzego w Zachodniej Antarktyce, gdzie znajduje się polska stacja polarna, panuje pełnia lata.
Przyszli zamachowcy-samobójcy często żyją w małych, odizolowanych od reszty społeczeństwa enklawach. Ta izolacja w małej grupie o bardzo skrajnych poglądach politycznych jest jedną z ważniejszych przyczyn aktów terroryzmu - twierdzą naukowcy na łamach "Nature".
72 proc. Polaków ma co najmniej jeden telefon komórkowy – wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator. Jak wskazują badania wśród nastolatków (13-19 lat) telefon komórkowy ma 91 proc. ankietowanych.
Substancje chemiczne stosowane w kremach jako filtry absorbujące promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze światła słonecznego rozpadają się i tracą zdolności osłonowe po długotrwałym naświetlaniu przez słońce - informuje "Photochemical & Photobiological Sciences".
Gry komputerowe, które z założenia mają bawić, mogą także pomagać w terapii niektórych schorzeń i przywracaniu sprawności - mówili biofizycy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mossakowskiego PAN podczas wykładu dla publiczności X Festiwalu Nauki w Warszawie.
Brytyjski student zaprojektował ekologiczny prysznic, który odzyskuje i oczyszcza zużytą podczas kąpieli wodę. To wynalazek nie tylko ekologiczny, ale też pozwalający oszczędzić energię i pieniądze użytkowników - czytamy w serwisie BBC.
Osoby finansowo zasobniejsze są szczęśliwsze od ubogich, ale ich szczęście zależy nie tyle od zarobków, co od rezultatów porównania z innymi - informuje serwis "EurekAlert".
Im więcej kryształków lodu tworzy burzową chmurę, tym więcej błyskawic pojawi się na niebie - utrzymują amerykańscy naukowcy. Jak dodają, nie ma znaczenia, czy burza szaleje nad oceanem, terenem górzystym, czy też nad równinami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności