Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Historycy odnotowują wiele zgonów z miłości, które przytrafiały się znanym ludziom. Wskutek przedawkowania uciech cielesnych umarli dwaj papieże, a także królowie i słynni artyści. Zdarzała się też śmierć bardziej romantyczna - samobójstwa z tęsknoty.
Nowa żyłka wędkarska może zmieniać kolor, ostrzegając w ten sposób wędkarza, że jest zbyt obciążona i może wkrótce się przerwać - czytamy w najnowszym "New Scientist".
Kierowcy rozmawiający przez telefon komórkowy prowadzą samochód tak samo jak osoby starsze: mają wolniejszy czas reakcji i nie zauważają rzeczy znajdujących się wprost przed nimi. Młodzi kierowcy używający telefonu podczas jazdy, choć powinni reagować najszybciej, jeżdżą podobnie jak osoby w podeszłym wieku -
odkryli naukowcy z University of Utah.
Większość koni, tak samo jak ludzie, preferuje jedną ze stron ciała. Wiedza, która to strona, może ułatwić tresurę - czytamy w najnowszym "New Scientist". Trenerzy koni i jeźdźcy często zauważają, że ich zwierzę lepiej wypada na przykład zaczynając bieg, biorąc zakręty lub skacząc w konkretnym kierunku.
Osoby uzależnione od czekolady mogą zwalczyć ochotę na ulubiony smakołyk patrząc przez kilka sekund na ekran migocącego, nienastrojonego telewizora, czyli na tzw. biały szum - odkryli naukowcy z Australii. Informuje o tym serwis "News in Science".
Zwierzęta doskonale radzą sobie z upałami, jeśli mają dostęp do wody i cienia - mówi Antoni Gucwiński, dyrektor wrocławskiego zoo.
Komisja Europejska ostrzegła obywateli UE przed ryzykiem, jakie wiąże się z opalaniem w solarium i zaapelowała do producentów tego rodzaju urządzeń o większą troskę o użytkowników.
Ruch jest najbardziej płynny w tych miastach, w których do centrum prowadzi niewiele dróg. To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem stwierdzenie może pomóc architektom w zapobieganiu korkom, ponieważ wystarczy pozamykać drogi, zamiast dobudowywać kolejne - czytamy w najnowszym "New Scientist".
Izraelscy naukowcy opracowali metodę pomiaru popędu seksualnego. Pracownicy resortu zdrowia i szpitala Rambam w Hajfie określili odpowiednią skalę na podstawie badań fal mózgowych - poinformowała izraelska agencja informacyjna Itim.
Wieloryb, który na przełomie marca i kwietnia pojawił się w Zatoce Gdańskiej, najprawdopodobniej przepłynął do wybrzeży Finlandii - poinformował PAP dr Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, w tym niemal co drugi Polak, nie ma pojęcia o podstawach korzystania z komputera - wynika z opublikowanych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, który nie waha się mówić o "informatycznym analfabetyzmie".
W arboretum w podprzemyskich Bolestraszycach wśród tysięcy drzew i krzewów uwagę przyciąga, szczególnie w upalne dni, roślina zwana dyptą jesionolistną. Zwiedzający ten ogród botaniczny bacznie przyglądają się jej wiedząc, że roślina ta może się sama zapalić.
Największe szanse na dożycie setki mają ludzie urodzeni przez młode matki - stwierdzili amerykańscy naukowcy. Ogłosili to podczas spotkania Chicago Actuarial Association. Wiek ojca ma mniejsze znaczenie dla długowieczności potomka.
Tegoroczne lato może być rekordowe pod względem zgłoszonych przypadków utraty danych z komputerów, stacjonarnych i przenośnych - szacują katowiccy specjaliści w zakresie odzyskiwania danych. Groźne dla komputerów mogą być upały i letnie burze.
Niewykluczone, że maleńkie cząsteczki obecne w kremach przeciwsłonecznych mogą działać na komórki mózgu. Dlatego konieczne są badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości - stwierdzili naukowcy z USA, o czym informuje serwis "Nature".
Podatki uczciwe powinny być równe i powszechne, a przy tym tak skonstruowane, żeby nie powodować żadnych form służebności lub niewolnictwa. Tyle mówi teoria. A jaka jest rzeczywistość?
Częste kąpiele i picie dużej ilości płynów pomagają lepiej znieść upały. Ważne, by chronić głowę przed słońcem i uważać z opalaniem. Nie należy lekceważyć omdleń, zwłaszcza u osób starszych i chorych - wtedy trzeba wezwać lekarza.
Niewyspani pracownicy powodują w japońskiej gospodarce straty szacowane na 30 mld dolarów rocznie - poinformowano na podstawie badań Szkoły Medycznej Uniwersytetu Japońskiego w Tokio.
Amerykańska firma Allerca znalazła receptę dla wielbicieli kotów uczulonych na sierść tych zwierząt. Rozwiązaniem jest hipoalergiczny kot - za 7 tysięcy USD.
W ubiegłym roku liczba zagranicznych studentów w Chinach osiągnęła rekordowy poziom 140 tys. - podał rzecznik chińskiego resortu edukacji Wang Xuming.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności